Pokojové rostliny světlo potřebují, některé však méně
Podle nároků na světlo se dají pokojové rostliny rozdělit do 3 základních skupin - světlomilné, snášející stín a stínomilné. Světlo je ovšem i tak pro stínomilné pokojové rostliny důležité, protože ovlivňuje jejich růst a vývoj.
Dělení pokojových rostlin dle národů na světlo
Světlomilné pokojové rostliny
Mají největší nároky na světlo, proto jim vyhovují okna obrácená k jihu (případně je můžeme pěstovat na východních, jihovýchodních a jihozápadních oknech). Mezi tyto rostliny patří například Hvězdník, většina kaktusů a tučnolistých rostlin, Fíkusy, Kroton, Sultánka, Pryšce, Oleandr, Mučenky, Pelargónie, Bromélie, Aloe, Asparágusy, Citrusy, Kamélie, Voskovky, Krvokvěty, Šáchor, Filodendrony.
Pokojové rostliny snášející stín
Tyto rostliny můžeme pěstovat na severovýchodních a severozápadních oknech. Mezi rostliny snášející stín patří například Begónie, některé kapradiny, Usumbarská fialka, Ibišek, Klívie, Maranta, Pepřince, Vánoční kaktus a Fylokaktusy.
Stínomilné pokojové rostliny
Stínomilné pokojové rostliny jsou nejméně náročné na pěstování, protože nevyžadují přímé sluneční světlo. Rostliny můžete umístit i na okna obrácená k severu. Do skupiny stínomilným pokojových rostlin se řadí například Begónie královská, většina kapradin, Primulky, Bramboříky, Kořenokvětky, Monstery, Aukuby a nebo například Helxine.
Péče o stínomilné pokojové rostliny
Pěstební teploty
Ideální pro pěstování stínomilných pokojových rostlin je teplota kolem 20 °C. Při vyšší teplotě musíme zajistit vysokou vzdušnou vlhkost. V zimě by teplota neměla klesnout pod 15 °C.
Zálivka a hnojení
Zálivka by měla být na jaře i v létě hojná, v zimě mírná, půda však musí být stále vlhká. Zaléváme do misky pod květináčem. V létě rostliny hnojíme jednou za čtrnáct dní doporučenou dávkou speciálního tekutého hnojiva pro pokojové rostliny, které zředíme ve vodě.
Pěstební substrát
Pěstební substrát by se měl skládat z 1 dílu lehké drnovky, 1 dílu listovky, 1 dílu rašelinového substrátu, 1 dílu humusu a 1 dílu písku.
Diskuze