Co budete od štěněte (psa) očekávat
Před pořízením štěněte budete zřejmě zvažovat, jestli bude váš pejsek brázdit výstavy a bude určen k dalšímu chovu, nebo si třeba jen chcete pořídit štěně z útulku. Od toho je krůček k tomu, aby jste uvažovali i nad vhodným plemenem - pořiďte si třeba pudlíka. Zvažujte, jaké možnosti můžete psovi nabídnout, kolik na něj budete mít času, jak a kde jej budete venčit apod. Velká plemena psů nejsou příliš vhodná do bytu.
Štěně vybírejte nejlépe z vrhu
Pokud jste se rozhodli pro štěňátko s průkazem původu a vybrali chovatele, je vhodné, pokud se vám podaří vybírat štěně z celého vrhu. Budete to mít těžší, ale čas strávený mezi štěňaty vám může o lecčems napovědět. Některá štěňata jsou více průbojná, jiná klidnější. Někdy vás může zaujmout vzhled štěněte natolik, že bude pro vás určující.
Chovatele vybírejte pečlivě
Nejlepší je, pokud zvolíte chovatele na doporučení známých nebo navštívíte přímo nějakou chovnou stanici, kde přímo uvidíte podmínky, které tam psi mají. Zhodnotíte prostředí, čistotu, zacházení se psy apod.
Sedmitýdenní štěně má mít svůj režim
Ideální doba pořízení štěněte je kolem sedmi týdnů. Už v tuto dobu je však štěně zvyklé na nějaký pravidelný režim, podle kterého se probouzí, jí, hraje si apod. Pokud ho budete dodržovat, usnadníte tak štěněti lepší adaptaci v novém prostředí.
Co rozhodne při výběru štěněte
Pokud uvažujete o pejskovi, kterého budete mít určeného pro chov, výcvik a výstavy, bude nejlepší, když se přímo kontaktujete s příslušným poradcem chovu. Ten vás může upozornit i na časté nedostatky u daného plemene. Budete si všímat nejen barevných znaků a kvality srsti, ale také postavení čelistí a řezáků, ocasu, povahových vlastností apod. Dejte pozor také na to, aby kůže a srst byly čisté, aby oči nebyly znečištěny výtokem a srst pod ocáskem neměla stopy po trusu.
Diskuze