Skleník a jeho druhy
Kateřina Řehořová
30.06.2006
Jaký si pořídit skleník? Skleníky jsou např. malé, velké, fóliové, plastové, s železnou konstrukcí, s plastovou konstrukcí, s dřevěnou konstrukcí a nebo také existují přenosné hliníkové skleníky. Zde naleznete informace o základním rozdělení skleníků.
Skleník a jeho druhy
Jaký si pořídit skleník? Skleníky jsou např. malé, velké, fóliové, plastové, s železnou konstrukcí, s plastovou konstrukcí, s dřevěnou konstrukcí a nebo také existují přenosné hliníkové skleníky. Při koupi skleníku byste se měli poradit s prodejcem, který vám určitě rád poradí, jaký skleník se hodí na vaši zahradu. Zde naleznete informace o základním rozdělení skleníků.
Skleníky vytápěné
Jedná se o tropické skleníky, v nichž teplota neklesá pod 15 °C. Jejich provoz je dosti nákladný, s tímto typem skleníku se u nás můžeme setkat většinou jen v botanických zahradách a arboretech. Jedná se obvykle o dosti rozsáhlé stavby. U malých skleníků s jednoduchým krytem ze skla nebo plastu se permanentní vytápění téměř nikdy nevyplatí.
Přitápěné temperované skleníky
Teplota se v takovém skleníku udržuje na nejnižší možné hranici pěstební teploty. V závislosti na konkrétních požadavcích pěstovaných rostlin se může minimální teplota pohybovat od – 3 do + 10 °C.
Nevytápěné studené skleníky
V nevytápěném skleníku je nutné počítat s dlouhodobějším zimním poklesem teploty pod bod mrazu. Problémem často bývá i značný teplotní rozdíl mezi dnem a nocí, který se především na konci zimy může vyšplhat až na 30 °C. Proto je nutné studený skleník dobře větrat. Vegetační sezóna začíná ve studeném skleníku často o 4 – 6 týdnů dříve, její konec se prodlouží mnohdy až o 2 měsíce.
Skleník – druhy konstrukcí
- Ocelová konstrukce
- Plechová konstrukce
- Hliníková konstrukce
- Plastová konstrukce
- Dřevěná konstrukce
Jak se vám líbil článek?
Hodnocení:
3.0
Počet:
1
Nejlepší:
3
Nejhorší:
3
Diskuze