Pokud jste se rozhodli, že si domov ozvláštníte sesazovanou mísou z pokojových rostlin, je vhodné se nejprve zaměřit na výběr vhodné pěstební nádoby. Ta by měla být dostatečně velká, aby se do ní vešly všechny pokojové rostliny a zároveň také dostatečně hluboká, aby měly kořeny pokojových rostlin dostatek místa pro svůj růst. Nezapomeňme na to, že pokud budeme chtít nádobu s rostlinami umístit na okenní parapet, měli bychom brát v úvahu jeho šířku - přeci jen, když by nádoba přesahovala z větší části jeho šířku, hrozí zde riziko, že nádoba spadne na zem (v tom lepším případě).
Vhodný pěstební substrát
Pěstební substrát přizpůsobíme nárokům námi vybraných rostlin. Chceme-li pěstovat pokojové rostliny, které vyžadují kyselé pH půdy s rostlinami vyžadujícími zásadité pH, můžeme počítat s tím, že nám brzy uhynout. Stejné to bude také v případě, když spolu sesadíme pokojové rostliny vyžadující přímé slunce a rostliny vyžadující polostín.
O nárocích jednotlivých pokojových rostlin, se dozvíte v rubrice Pokojové rostliny na magazínu Chovatelka.cz!
Na co si dát pozor?
Při výběru vhodných pokojových rostlin přemýšlíme nejen nad jejich pěstebními nároky, ale také nad vzhledem. Snažíme se, aby pokojové rostliny ladily nejen výškou (efektně v míse vypadá 1 vyšší rostlina, 1 nižší rostlina a 1 popínavá rostlina), ale také barevně.
Jaké pokojové rostliny můžeme sesazovat?
Při výběru vhodných pokojových rostlin bychom měli brát v úvahu především:
- jak rychle námi zvolené pokojové rostliny rostou
- výšku a šířku pokojových rostlin
- nároky na pěstební substrát
- nároky na hnojení (pozor na pokojové rostliny nesnášející určité složky hnojiva, které naopak jiné pokojové rostliny vyžadují)
- nároky na světlo (světlomilné rostliny, stínomilné rostliny)
- nároky na teplo (teplomilné rostliny, chladnomilné rostliny)
- citlivost na přesazování
Snažíme se, aby námi zvolené pokojové rostliny, měli co nejshodnější pěstební nároky - pouze tak dosáhneme toho, že se jim bude společně dobře dařit. Bereme v úvahu jak šířku, tak i výšku pokojových rostlin a objemnost kořenů. V míse by mělo zůstat dostatek prostoru pro následný růst rostlin. Na povrch zeminy můžeme umístit pro ozdobu keramzit.
Pro příklad uvádíme několik druhů pokojových rostlin, které lze pěstovat společně v jedné pěstební nádobě:
- různé druhy fíkusů (Ficus) + dracény nebo krotony
- různé druhy dracén (Dracaena) + krotony, popínavé druhy fíkusů, epipremnum
- různé druhy krotonů (Codiaeum) + epipremnum
- různé druhy kaktusů
- různé druhy sansiviér (sansiviera) + popínavé druhy fíkusů
- různé druhy peperomií
Diskuze