Pokud si myslíte, že tyto krásky kvetou jen na jaře, mýlíte se. Některé druhy mohou kvést i na podzim. Cibulky šafránu mají kulovitý až zploštělý tvar, úzké, trávovité listy, které dosahují až 15 cm a jsou zdobené bílými proužky. Květy mají kalichovitý tvar. Cibulka po odkvětu odumře, aby místo ní mohla nastoupit nová mateční cibulka spolu s několika dceřinnými cibulkami.
Rady a tipy k pěstování
- Do skalek jsou ideální drobnější druhy šafránu, které pocházejí z Turecka či jihoevropských horských oblastí. Daří se jim hlavně na slunných a kamenitých plochách. Můžete si zasadit třeba Crocus ancyrensis, Crocus flavus či Crocus sieberii.
- Jestli si chcete šafrán pěstovat na volné ploše, vysázejte je ve větším množství. Lépe tak vyniknou.
- Když je budete chtít sázet ke dřevinám, volte raději větší druhy nebo hybridy - jako třeba Crocus vernus (šafrán jarní) nebo Crocus chrysanthus či další kříženci.
- V nádobách můžete pěstovat jakýkoliv druh šafránu, ale nejlepší volbou jsou malé horské druhy.
- Všechny druhy ale vždy sázejte na slunné, ale také chráněné stanoviště. Velice se jim daří v neustále vlhké, dobře propustné a vzdušné půdě.
- Když je budete sázet na skalky či do nádob, pamatujte na pravidlo, že poměr písku a zeminy by měl být 2:1. Obložte je raději štěrkem než velkými kameny, které by je mohly trvale zastínit. Drobná drenáž je proto mnohem lepším řešením.
Šafrán se používá i v kuchyni
Buď si jej někde natrháme a usušíme, nebo si jej můžeme koupit v obchodě. Se šafránem ale zacházejte opatrně. Má výrazné aroma, takže se doporučuje přidávat do jídla jen malé množství - asi na špičku nože. Zkuste jej přidat do rýže, těstovin, polévek, kuskusu, ale hodí se i k ovoci, rybám, mořským plodům, houbám, bramborám a sýrům. Dokonce se přidává i do zákusků.
Diskuze