Jak tedy správně na to, aby se později vodním rostlinkám dařilo Máte dvě možnosti. Mokřadní rostliny lze vysadit přímo do substrátu jezírka, nebo využijte výsadbu do nádob.
Sadíme do substrátu
Tento způsob se využívá především u rybníků, kořenových čističek odpadních vod nebo velkých jezírek. Tady mají rostliny k dispozici živiny z bahnitého substrátu, což zaručuje rychlý růst, zdraví a bohaté květy. Pokud vysadíte rostliny do substrátu, můžete očekávat silné stvoly a listy krásné tmavě zelené barvy. Má to i své nevýhody. Když tímto způsobem zasadíte více druhů rostlin, za krátký čas porostou převážně agresivnější druhy, ostatní budou vytlačeny.
Sadíme do košů a nádob
K tomuto účelu jsou určeny děrované koše, prodávají se v několika velikostech i tvarech. Lze použít také umělohmotné nádoby a textilní nádoby. Výsadba do děrovaných košů je velice doporučována, ale je tady také jedno proti. Děrovaným košem totiž odnože prorostou až do substrátu , což někdy není žádoucí. Tohle se nestane u umělohnotných nádob. Vyzkoušejte také zednické kulaté kalfasy, velice se chválí při výsadbě leknínů. Živiny se totiž ze substrátu nedostanou do vody, takže lekníny lze hnojit pomalu rozpustnými hnojivy.
Textilní nádoby
Nádoby jsou vyrobeny z netkané textílie, která propouští vodu dovnitř, ale nedovolí oddenkům, aby se z nádoby dostaly ven. Materiál je měkký, odolný povětrnostním podmínkám a vyrábí se ve třech velikostech. Jak to funguje Do jedné třetiny nasypte kačírek, na něj uložte rostlinu a zasypte opět kačírkem. Počítejte že asi po třech nebo čtyřech letech oddenky nádobu prorostou a bude třeba rostlinu přesadit. Pak optrně odřežte kořeny a textilní nádobu stáhněte z válců kořenů. Rostlinu řezem zmenšíte a můžete ji výše popsaným způsobem opět zasadit zpět do nádoby.
Přejeme, ať vám zahradní jezírka jen vzkvétají!!
Diskuze