Tittelův způsob
Podnož nařezáváme dvěma souběžnými řezy, ve vzdálenosti odpovídající tloušťce seříznutého roubu. V místě seříznutí by neměla být podnož hrubší jak 10 centimetrů. Odchlípnutý proužek kůry na podnoži seřízneme těsně pod pupenem roubu, ošetříme štěpařským voskem a zavážeme PVC páskou.
Sedélkování
Tento způsob používáme v případě, že je podnož silnější než roub. Roub si v horní části upravíme tak, aby vytvořil výstupek (takzvané sedélko). Na roubu nožem vytvoříme příčný zářez do hloubky (zhruba do jedné třetiny roubu), potom jej obrátíme a proti příčnému zářezu vyřízneme od spodní části klínek dřeva. Na podnoži provedeme příčný řez a přiložíme roub. Místo spoje ošetříme štěpařským voskem a omotáme PVC páskou.
Plátkování
Plátkování lze provést v případě, že je podnož o něco málo silnější, než roub. Roub seřízneme zešikma dlouhým, čistým řezem. Podnož zakrátíme v místě roubování a ze strany na ní uděláme šikmý řez naproti ponechanému pupenu. Spojíme řeznými ranami k sobě, ošetříme štěpařským voskem a omotáme PVC páskou.
Roubování do boku
Tento druh roubování provádíme na neseříznutou podnož. Na očištěné podnoži odřízneme úzký, co nejdelší pruh kůry (i s lýkem). Roub seřízneme roubovacím nožem dlouhým čistým řezem zešikma (na špičce můžeme vytvořit klínek). Zasuneme za jazýček kůry, který zkrátíme asi o dvě třetiny. Podnož a roub se musí řeznými ranami dotýkat. Spoj zamažeme štěpařským voskem a omotáme PVC páskou.
Roubování do rozštěpu
Podnož zakrátíme příčným řezem a svislým řezem ji rozřízneme. Do tohoto řezu zasuneme roub, seříznutý dvěma bočními řezy do klínu. Podnož a roub se musí řeznými ranami dotýkat. Spoj zamažeme štěpařským voskem a omotáme PVC páskou. Roubování do rozštěpu se používá zejména u bylinného množení.
Diskuze