Roubování od A do Z – 3.díl

Dnes se dozvíte více o sedélkování, plátkování, Tittelově způsobu, roubování do rozštěpu a roubování do boku.

Roubování

Tittelův způsob

Podnož nařezáváme dvěma souběžnými řezy, ve vzdálenosti odpovídající tloušťce seříznutého roubu. V místě seříznutí by neměla být podnož hrubší jak 10 centimetrů. Odchlípnutý proužek kůry na podnoži seřízneme těsně pod pupenem roubu, ošetříme štěpařským voskem a zavážeme PVC páskou.

Sedélkování

Tento způsob používáme v případě, že je podnož silnější než roub. Roub si v horní části upravíme tak, aby vytvořil výstupek (takzvané sedélko). Na roubu nožem vytvoříme příčný zářez do hloubky (zhruba do jedné třetiny roubu), potom jej obrátíme a proti příčnému zářezu vyřízneme od spodní části klínek dřeva. Na podnoži provedeme příčný řez a přiložíme roub. Místo spoje ošetříme štěpařským voskem a omotáme PVC páskou.

Plátkování

Plátkování lze provést v případě, že je podnož o něco málo silnější, než roub. Roub seřízneme zešikma dlouhým, čistým řezem. Podnož zakrátíme v místě roubování a ze strany na ní uděláme šikmý řez naproti ponechanému pupenu. Spojíme řeznými ranami k sobě, ošetříme štěpařským voskem a omotáme PVC páskou.

Roubování do boku

Tento druh roubování provádíme na neseříznutou podnož. Na očištěné podnoži odřízneme úzký, co nejdelší pruh kůry (i s lýkem). Roub seřízneme roubovacím nožem dlouhým čistým řezem zešikma (na špičce můžeme vytvořit klínek). Zasuneme za jazýček kůry, který zkrátíme asi o dvě třetiny. Podnož a roub se musí řeznými ranami dotýkat. Spoj zamažeme štěpařským voskem a omotáme PVC páskou.

Roubování do rozštěpu

Podnož zakrátíme příčným řezem a svislým řezem ji rozřízneme. Do tohoto řezu zasuneme roub, seříznutý dvěma bočními řezy do klínu. Podnož a roub se musí řeznými ranami dotýkat. Spoj zamažeme štěpařským voskem a omotáme PVC páskou. Roubování do rozštěpu se používá zejména u bylinného množení.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 1 Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies