Roubování - základní pojmy
Než si povíme více o jednotlivých způsobech roubování, se seznámíme s několika základními pojmy.
Roubování
Roubování je vegetativním způsobem rozmnožování rostlin, které spočívá v přenesení jedné části rostliny (tedy roubu) na jinou rostlinu (podnož).
Způsoby roubování
Roubovat lze několika způsoby: kopulací, anglickou kopulací, roubováním za kůru, sedélkováním, plátkováním, roubováním na kozí nožku, do rozštěpu, na klínek, na obrácený klínek, do boku a Tittelovým způsobem.
Podnož
Podnož zajišťuje přísun živin (díky své kořenové části). Měla by být zdravá, nepoškozená, s dobře vyvinutým kořenovým systémem.
Roub
Rouby jsou zpravidla jednoleté výhony, řezané za bezmrazého počasí během zimy nebo v předjaří. Měly by být řezány vždy nad pupenem jednoletého výhonu, šikmým, dlouhým a čistým řezem. Roub vytváří nadzemní část nově vzniklé rostliny s požadovanými vlastnostmi.
Pomůcky pro roubování rostlin
K roubování budeme potřebovat roubovací nůž, PVC pásku a štěpařský vosk.
Roubovací nůž
Je nůž určený k vegetativnímu způsobu rozmnožování rostlin. Dá se koupit v mnoha provedeních (klasický, zasunovací, pro leváky nebo praváky) a také v různé kvalitě. Čím kvalitnější (a hlavně ostřejší) nůž, tak tím lépe. Důležité je jej po každé práci pečlivě vydesinfikovat.
Štěpařský vosk
Štěpařský vosk kupujeme pouze kvalitní. Měl by řeznou ránu dokonale ochránit, měl by se dát dobře roztírat, při vyšších teplotách by se neměl roztékat a při nižších teplotách naopak praskat.
PVC páska
PVC páska upevní a ochrání místo, kde se roub spojí s podnoží. Navíc dokáže společně s rostlinou nějakou dobu růst a neomezuje ji.
Vhodná doba pro roubování
Nejvhodnější dobou pro roubování je období od února do dubna.
Diskuze