Rostlinné vs. živočišné mléko
V první řadě bychom měli vědět, že rostlinné mléko není mlékem v tom pravém smyslu slova. Jedná se tedy o rostlinný nápoj, který se liší nejen surovinami, z něhož se vyrábí, ale i výrobním postupem. Živočišné mléko se získá nadojením a pak se jen různě upravuje. Rostlinné nápoje však musí projít lisováním a také fermentací ovsa, rýže, mandlí, ořechů, sóji a dalších surovin, z kterých chceme připravit rostlinný nápoj.
Rostlinné nápoje se doporučují především lidem, které trápí vysoký cholesterol nebo mají alergii na laktózu, kterou rostlinné nápoje vůbec neobsahují. Navíc se samozřejmě liší i chutí, ale co je důležitější, obsahují jen nepatrné množství tuku, takže jsou vhodnou náhradou živočišného mléka při redukční dietě.
Je rostlinné mléko plnohodnotnou náhradou živočišného mléka?
Oblíbenost kravského mléka, i když není nijak zdraví škodlivé, postupem času klesá. Pokud budete chtít kravské mléko nahradit rostlinnými, které více prospívají našemu zdraví, nezapomeňte svému tělu dodávat cenné látky, o které byste se ochudili. Jezte občas alespoň sýry, tvarohy a zakysané výrobky, které jsou obrovským přínosem k našemu celkovému zdraví.
Rostlinné mléko sice plně nenahradí to živočišné, ale pokud budete tělu dodávat cenné látky v jiné formě, nemusí to být na škodu. Ba naopak. Rostlinné bílkoviny totiž poráží ty živočišné v plném rozsahu. Proto byste měli zvýšit příjem rostlinných proteinů a co se týče těch živočišných, tam je vhodné jejich příjem snížit.
Druhy rostlinného mléka
- Konopné (z neloupaných semen konopí setého)
- Makové
- Oříškové (z vlašských a lískových ořechů)
- Mandlové
- Slunečnicové
- Kokosové
- Sezamové
- Rýžové (vařené či nevařené)
- Ovesné
- Ostatní - z melounových semínek, brazilské (z para ořechů) a další.
Diskuze