Pumi a jeho původ
Toto psí plemeno bylo vyšlechtěno v 17. až 18. století, křížením původního psa puli s německými a francouzskými psy podobnými teriérům s postavenýma ušima. Na začátku minulého století se toto plemeno rozlišilo na plemena puli, pumi a muli. Pumi se používal a do současnosti používá jako honácký pes. Je vhodným plemenem na Agility. Má také výborný čich.
Pumi - povaha
Pumi je velmi živý, chytrý, odvážný a temperamentní pejsek, který je velmi oddaný svému pánovi. Má rád děti, snese se i s ostatními domácími zvířaty (nejlépe, když je s ostatními zvířaty v domácnosti od štěněcího věku). K cizím lidem se chová nedůvěřivě.
Základní charakteristika plemene dle standartu FCI
Výška:
Pes má v kohoutku 41 až 47 centimetrů, fena má v kohoutku 43 až 45 centimetrů.
Váha:
Váha psa se pohybuje v rozmezí od 10 do 15 kilogramů, váha feny se pohybuje v rozmezí od 8 do 13 kilogramů.
Srst:
Srst je zvlněná, kudrnatá. Srst tvoří chomáče, proto je potřeba zabránit jejímu zplstnatění. Osrstění se skládá ze silné, ale ne hrubé, drátovité krycí srsti a měkké podsady. Nejčastějším zbarvením jsou různé odstíny černé, šedé, žluté nebo červenohnědé.
Tělesné proporce Pumiho
Tělo:
Postava je silného, šlachovitého typu. Kostra je lehká, svaly mohutné a vyduté.
Hlava:
Hlava je poměrně dlouhá a štíhlá. Tvar hlavy je charakterizován protaženou čenichovou partií.
Krk:
Středně dlouhý, málo klenutý, dobře osvalený.
Oči:
Středně daleko od sebe posazené a trochu šikmo uložené, středně velké, oválné, dobře uzavřené, tmavě hnědé. Výraz je živý a inteligentní. Okraje očních víček pevně přiléhají k oční bulvě a jsou dobře pigmentované.
Uši:
Vzpřímené uši jsou vysoko nasazené. Horní třetina ucha se sklápí dopředu. Středně velké, stejnoměrně postavené a nesené uši mají tvar obráceného písmene V.
Ocas:
Vysoko nasazený ocas tvoří široký kruhový oblouk nad zádí. Srst na spodní straně ocasu je 7 až 12 centimetrů dlouhá, drátovitá, odstávající, s malým množstvím podsady.
Péče o srst
Péče o srst není příliš náročná. Toto plemeno má sklon k zplstnatění srsti. Pro každodenní kartáčování je vhodné použít kartáč s přírodními štětinami nebo klasický drátěný kartáč. Pravidelné kartáčování je vhodné, odstraní se tak uvolněná srst. Dále slouží ke stimulaci jejího přirozeného promašťování a k odstranění nečistot.
Výchova štěněte
Výchova štěněte probíhá většinou bez problémů, měla by začít již od ranného věku štěněte. Výchova musí být důsledná, ale také založená na vzájemném respektu. Povaha psa není komplikovaná a jakmile pochopí vaše pravidla, nebude je porušovat.
Pohyb je pro toto psí plemeno velmi důležitý
Snažte se zajistit tomuto psímu plemenu hodně pohybu. Pes se dožívá 12-ti až 13-ti let , ale i déle.
Diskuze