Pampeliška a naše zdraví
Smetánka lékařská, neboli pampeliška je nejen postrachem mnoha zahradníků, ale také léčivou rostlinou, která má pro naše tělo příznivé účinky. Květy, listy, stonek i kořen obsahují velmi mnoho léčivých látek, například inulin, steroly, aminokyseliny, třísloviny, pryskyřici, kaučuk a další.
V mladých listech pampelišek je velké množství vitamínu C, manganu a draslíku. Listy mají dvakrát vyšší obsah železa než špenát.
V lidovém léčitelství se pampeliška používá jako prostředek proti jaterním chorobám, ledvinovým a žlučníkovým kamenům. Také pomáhá při zánětech žlučníku a střev, proti cukrovce. Podporuje látkovou výměnu, trávení a snižuje krevní tlak.
Co budeme potřebovat k výrobě pampeliškového vína?
K výrobě pampeliškového vína budeme potřebovat 1 litr čerstvě nasbíraných pampeliškových květů (bez zelených, spodních částí), 1 a půl kilogramu krystalového cukru, 2 chemicky neošetřené citróny, 2 chemicky neošetřené pomeranče a 40 gramů vinných kvasinek.
Jak připravit pampeliškové víno
Květy pampelišek spaříme ve dvou litrech vroucí vody a necháme vylouhovat 24 hodin. Přecedíme a výluh nalijeme do pětilitrového demižonu nebo láhve. Dva litry vody uvedeme do varu a svaříme s jeden a půl kilogramem krystalového cukru. Vychladíme a přilijeme k výluhu z pampelišek. Chemicky neošetřené citróny a pomeranče oloupeme a nakrájíme na kostičky. Přidáme do demižonu. Nakonec přidáme čtyřicet gramů vinných kvasinek. Láhev nebo demižon omotáme celofánem a jehlou uděláme do celofánu malé vpichy. Na okně necháme přibližně 6 týdnů (dokud pomeranče a citrony neklesnou ke dnu). Poté hadičkou stáčíme do láhví. V chladu necháme odležet po dobu 3 měsíců. Po dvou letech je pampeliškové víno jemně perlivé. Pampeliškové víno podáváme jako aperitiv nebo jako ingredienci do koktejlů.
Tip:
Do vína můžeme přidat hrstku hrozinek a jednu čajovou lžičku mletého zázvoru.
Diskuze