Grilování versus barbecue
Grilování je přímá a lehká tepelná úprava nad horkým ohněm. Pokud se jedná o barbecue, jde o pomalou nepřímou úpravu na mírném kouřícím ohni.
Co všechno můžeme grilovat?
Nečastěji grilujeme maso všech druhů, uzeniny a velice oblíbené ryby, například makrely. Grilovat lze také brambory a houby. Dnes je populární grilovaná zelenina, především cukety, lilky, papriky, rajčata, cibule a kukuřice. Výborná je kombinace masa a zeleniny ve formě špízů. K dochucení můžeme použít bylinky, koření a nejrůznější marinády.
Nakládání masa má svá pravidla
Maso je nejlepší nakládat do marinád již den předem. U ryb, brambor, hub a zeleniny stačí pár hodin před grilováním. Dobré je maso a zeleninu nakrájet, potřít marinádou ze všech stran, vložit do uzavíratelné nádoby a nechat uležet. Zbylou marinádu můžeme použít k potírání masa během grilování. Pokud chceme, aby maso bylo silněji ochucené, stačí ho podélně nakrojit a marinádu do masa vetřít.
Jakou marinádu zvolit?
V přípravě marinád se fantazii meze nekladou. Na marinády lze použít bylinky, koření, hořčici, kečup a další přísady. Mezi nejčastěji používané bylinky a koření k přípravě marinád patří estragon, šalvěj, tymián, rozmarýn, máta, bazalka, saturejka, kopr, oregano, petrželka, paprika, kmín, chilli, koriandr, bobkový list, nové koření, pepř, hořčičné semínko, hřebíček, česnek a cibule.
Dalšími přísadami jsou rostlinný olej, výborný je olivový olej, citrónová šťáva, kečup, hořčice, pivo, víno, sůl, worchester, ocet a sojová omáčka. Pokud máte možnost použijte čerstvé bylinky, protože dodají jídlu silnější chuť a aroma než sušené. Výborný je například medvědí česnek nebo kopřivy, do kterých můžete maso zabalit.
Čerstvé bylinky pokrájejte nebo rozdrťte a okamžitě přelijte olejem, aby neztratily chuť a vůni. Poté přidejte ostatní suroviny. Doma vyrobené marinády jsou většinou chutnější a také zdravější než marinády zakoupené, ty většinou obsahují glutaman sodný a mnoho soli.
Na co nesmíme při grilování zapomenout
- na syrové maso používejte jiné nádobí a příbor, než na maso grilované
- zabraňte odkapávání volného tuku na žhavé médium
- nestavte gril pod větve stromů
- nepropichujte kůrku během grilování
- maso během grilování potírejte marinádou
- maso nepokládejte do plamenů
- rošt před pokládáním masa nechte dostatečně nahřát
- zajistěte, aby teplota uvnitř masa dosáhla 72 C° a více
Další rady pro grilování
- vhodné je maso vepřové a drůbeží, nejlepší volbou je krkovička
- maso nenaklepávejte a nemyjte, narušíte tak jeho strukturu
- při grilování nespěchejte
- pokud chcete maso zjemnit, naložte jej do kyselé marinády
- používejte grilovaní tácky, zabraňují odkapávání tuku do ohně
- spalování tuku je nežádoucí, jeho produkty mají karcinogenní účinky
- mějte po ruce vodu k hašení plamenů
- naložené maso můžete nechat v ledničce zrát až 48 hodin, rybám stačí pouze 3 hodiny
- při přípravě špízů volte kombinaci mas majících přibližně stejnou dobu přípravy
Diskuze