Kterých rostlin se to týká?
Jestli máte dostatek volného prostoru k uskladnění, můžete zazimovat pelargonie, fuchsie, durmany, vějířovky i verbeny. K zazimování nejprve vybírejte balkonové květiny, neboť jejich stonky později zdřevnatí.
Pokud chcete zazimovat i lobelky, petunky, surfinie a jiné jednoletky, musíme vás varovat, že to nemá žádný smysl. Zjednodušte si to a tyto květiny nezazimujte. Stačí si jen počkat, až bude po sezóně. Rostliny použijte na kompost, ale posbírejte z nich semena. Ty semínka prostě v únoru zasadíte a můžete se opět radovat z nových rostlin.
Nejprve musíte všechny rostliny očistit od shnilých či suchých listů, jinak se v takovém porostu mohou uchytit plísně a houby. Pamatujte na kvalitní a radikální řez. Poté zkontrolujte listy a kořeny, abyste rostliny nezazimovali i s případnými škůdci.
Vyvarujte se nejčastějších chyb, které děláte při zazimování
To, jak provedete radikální řez, záleží na druhu rostliny, ale také na množství oček, na teplotě, v jaké budete rostliny přezimovávat, a celkovém stavu rostliny. Zbavte se všech škůdců, jinak se vám budou množit. Po celou zimu musíte kontrolovat stav rostlin, neboť to přezimování některé rostliny bohužel nevydrží. V případě, že objevíte škůdce, raději celou rostlinu vyhoďte.
Jestli rostliny přenesete z chladného prostředí přímo do vyhřáté místnosti, tak jim spíše uškodíte. Nesnášejí větší teplotní rozdíly. Zkuste počkat do odpoledne, kdy rostliny ohřejí sluneční paprsky a pak ji opatrně přeneste do místnosti na přezimování. Ideální místností pro tento účel je chodba, veranda či zimní zahrada. Tyto prostory musí být vzdušné, světlé, suché a teplota by se tam měla pohybovat od 5 do 15 °C.
Diskuze