<!-- -->
Březen - nejvyšší čas vysít semena zeleniny
Březen je nejvhodnějším měsícem, kdy by se mělo začít s předpěstováním sadby zeleniny (zejména paprik, okurek, rajčat, kořenové zeleniny, apod.). V dnešním článku si povíme více o výběru semen, vhodných pěstebních nádobách, pěstebním substrátu, teplotě a vzdušné vlhkosti.
Jakou zeleninu je vhodné předpěstovat?
Ze zeleniny se nejčastěji předpěstovávají rajčata, papriky, okurky, lilek, saláty, celer, pór a většina košťálovin (zelí, brokolice, květák, kedlubny, kapusta).
Vhodný pěstební substrát
Pro pěstování sadby lze použít běžný substrát pro pokojové rostliny. Vhodnější je si ovšem připravit vlastní pěstební substrát, složený z písku, rašeliny a rozloženého kompostu v poměru 1:1:1. Nezapomeňme, že pěstební substrát je dobré předtím, než do něj zasejeme semínka, nechat propařit v troubě (na plechu, mírně polijeme vodou, necháme sterilizovat při 180°C alespoň 30 minut). Předejdeme tak významným způsobem možným chorobám a škůdcům. Substrát by měl být jemný, bez hrudek.
Truhlíky a nebo květináče?
Vhodnými pěstebními nádobami pro výsev zeleniny jsou dřevěné truhlíky. Mohou být také bedýnky, květináče, obaly od zmrzliny, apod. Důležité je, aby v každé pěstební nádobě byl ve spodní části otvor pro odtok přebytečné vody. Dobré je na dno nádoby umístit centimetrovou drenážní vrstvu - například několik kamínků keramzitu.
Teplota, vzdušná vlhkost
Semínkům zeleniny bychom měli při klíčení zajistit vysokou vzdušnou vlhkost (cca 80%) a teplotu okolo 25 až 28°C. Po vzejítí semínka začneme mírně otužovat. Teplotu snižujeme na cca 25°C, také pravidelně větráme (častěji sejmeme ochrannou fólii). Rostliny budou odolnější.
Diskuze