Tvarované živé ploty
Tvarované živé ploty jsou ideální do rodinných zahrad. Nízké živé ploty se vysazují zejména do otevřených předzahrádek, lze samozřejmě pěstovat i vyšší ploty, ty jsou však mnohem náročnější na údržbu. Na výběr máte jak druhy listnatých, tak i jehličnatých keřů.
Volně rostoucí živé ploty
Volně rostoucí živé ploty jsou dnes ve velké míře oblíbeny a vysazovány zejména na venkově. Jejich relativní nevýhodou může být to, že zabírají mnohem více místa, než tvarované keře. Při výběru dejte přednost dřevinám otužilým, méně náročným na pěstováním, s hustším větvením, pěkným olistěním a zajímavými květy. Pro volně rostoucí živé ploty nejsou vhodné dřeviny, které mají odnože.
Stříhání živých plotů - vhodná doba
Živé ploty začínáme stříhat nejdříve dva roky po výsadbě na trvalé stanoviště. Ideální období pro stříhaní opadavých dřevin je v červnu a říjnu. Souvisle hustě rostoucí živé ploty je možné stříhat i vícekrát do roka, nejlépe v červnu, srpnu a v říjnu. Jehličnany můžete zkracovat jen jednou za rok, nejlépe koncem června, případně počátkem července.
Jak na stříhání živých plotů?
Tvar a rovinu živého plotu udržujeme napnutým provázkem, který se snažíme umístit na začátek a konec živého plotu ve stejné rovině.
Vhodné zahradní náčiní pro tvarování živých plotů
Vhodné zahradní náčiní pro tvarování volíme podle typu a stáří plotu. Přístroje mají odlišnou délku lišt, jinou vzdálenost nožů a liší se taky podle výkonu motoru. Na trhu naleznete velký výběr plotových nůžek od elektrických, přes akumulátorové až po benzínové.
Krátké lišty se hodí na přesné tvarování keřů, dlouhé lišty u plotových nůžek na úpravu větších ploch. Výber plotových nůžek je vhodné zkonzultovat s odborníkem, který vám poradí, jaké jsou vhodné právě pro váš živý plot.
Diskuze