Roztoči bytového prachu
Podle Světové zdravotnické organizace jsou roztoči považováni za všeobecný zdravotní problém. U nás jsou nejškodlivější právě bytové druhy. Všimnete si jich jen stěží, neboť se jedná o okem nepozorovatelné členovce, jenž jsou považovány za příbuzné pavouků a klíšťat.
Samci žijí v průměru okolo 20-30 dní, ale samice mohou žít až 10 týdnů. Během té doby jsou samice schopné naklást až 100 vajíček. Roztoči vyvolávají u lidí alergie svými alergeny, jenž se nachází nejen v jejich výměšcích, ale i ve fekáliích. Ty se šíří vzduchem. Alergickou reakci způsobí právě jejich vdechnutí.
Kde se jim daří?
Roztoči se živí drobnými odpadnutými částečkami naší pokožky. Dále se živí i plísněmi, kvasinkami a jinými druhy bakterií. Ideálním prostředím, které je doslova rájem pro tyto malé potvůrky, je prostředí s vlhčím vzduchem, nejlépe s vlhkostí 70 až 80 %, a teplotou, která se pohybuje okolo 22 až 26 °C. Hlavním zdrojem roztočů je tedy ložnice - přesněji postel.
Nezbytná opatření v boji proti roztočům
- Polštáře, peřiny a také matrace byste měli povléct speciálním materiálem, jenž je pro roztoče a jejich alergeny nepropustný, ale zároveň propouští nejen vodní páry, ale i pot.
- Jestli se rozhodnete, že do speciálních materiálů, které jsou poněkud dražší, investovat nebudete, ošetřujte peřiny a polštáře alespoň pravidelným praním. Minimálně 1x týdně a perte je tak na 60°C. Stejně tak perte i veškeré ložní prádlo.
- Pokuste se v ložnici snížit vlhkost vzduchu pod 50 %.
- V ostatních částech bytu volte spíše nečalouněný nábytek a ten, který není potažený látkou.
- Dále šaty a jiné věci, na kterých se zadržuje prach, raději uzavřete do skříní.
- Prach uklízejte vlhkým hadrem speciálními utěrkami.
- Koberce nejsou pro alergiky příliš vhodné. Lépe se vám budou udržovat povrchy, které jsou stíratelné navlhko.
Diskuze