Účinky
Je bohatý především na vitamín B, C a E, dále obsahuje karoten, niacin, vápník, železo, draslík, mangan a selen. Pomáhá při léčbě revma, posiluje činnost mozku a cév, pomáhá regulovat hladinu cholesterolu v krvi a skvěle pročistí i trávící soustavu.
Má močopudné účinky, takže je vhodný i pro lidi, kteří trpí dnou. Pomáhá snížit riziko vzniku krevních sraženin neboli trombů. Urychluje hojení ran a bojuje proti infekcím, neboť má antibakteriální, antivirové a antikvasinkové účinky. Také pomáhá při zácpě, podporuje prokrvování a tvorbu vazivových tkání.
Odrůdy
Pórek se dělí na zimní a letní odrůdy. Ty zimní se často pěstují právě u nás. Výhodou zimních odrůd je především trvanlivost. Vydrží dlouho a jsou odolné vůči mrazu. Ty letní jsou zase ideální pro přímou spotřebu.
Pórek v kuchyni
Pórek je oproti cibulce či šalotce mnohem méně štiplavý. Můžete jej zapékat, vařit nebo ho můžete i podusit. Konzumovat ho lze i za syrova. Používá se jako příloha k rybám, s jablky a ořechy tvoří vynikající kombinaci chutí, přidává se do polévek, omáček i do salátů. Nesmíte ho skladovat pomačkaný, jinak by vám začal plesnivět. V ledničce vám vydrží i 7 dní. Při nákupu vybírejte pórek s čerstvými a pevnými špičkami listů.
4 důvody, proč byste ho měli jíst častěji
- Pomáhá regulovat tělesnou váhu.
- Prospěje i vaší pleti. Výsledkem bude čistá a rozjasněná pokožka.
- Pokud vás trápí nevzhledné křečové žíly, i s tím si tato zázračná zelenina poradí. Látky, které najdeme v pórku, pozitivně působí proti nadměrnému zahušťování krve.
- Česnek s pórkem je vynikající a velmi účinnou kombinací, kterou byste měli zvolit v rámci prevence proti vzniku rakoviny tlustého střeva.
Diskuze