V září léto již pomalu ustupuje a příroda se pomalu přizpůsobuje chladnějšímu počasí. Rostliny přestávají kvést a už zbývá jen několik, které ještě na podzim svými květy zdobí zahradu. To nám ale vadit nemusí, neboť nám to plně vynahradí hojná úroda ovoce a zeleniny.
V tomto měsíci nám zahradu zdobí květy hvězdnice, hořce, ozdobné kapusty, tabáku, rozchodníkovce či fyzostégie. Těšit se můžeme i pohledem na stále krásně barevné květy růže, ibišku, hortenzie, mochny, tavolníku, třezalky či plamének.
Okrasná zahrada - co potřebuje?
V měsíci září se v rámci okrasné zahrady provádí především výsadba. Je pro ni ideálním měsícem. Nyní je ideální čas pro sázení jehličnanů a stálezelených dřevin. Tyto dřeviny ale vkládáme do půdy s kořenovým balem. Sázejte i kosatce, dvouletky a lilie. Můžete si zasadit i rostliny, které kvetou na jaře - tulipány, talovíny, ladoňky a další.
Narcisy ještě nesázejte, raději s nimi vyčkejte do října. Okrasné dřeviny byste měli přihnojovat, především ty, které špatně snášejí mrazy. Jinak hrozí, že vám namrznou. Dále se soustřeďte na dělení a přesazování trvalek. Ponechejte na zahradě jen ty, které ještě na podzim kvetou.
Veškerou volnou a nevyužitou půdu připravujte na jarní výsadbu. Z odkvetlých letniček posbírejte semínka, ať je zas na jaře můžete zasít. Dejte si ale pozor, abyste sbírali jen suchá semínka. Pokud jsou trochu navlhlá, před uskladněním je dosušte. Jehličnanům dopřejte vydatnější zálivku, aby vydržely přes zimu.
Jestli si chcete později na podzim zasadit i nějaké ty ovocné stromky, již v září si pro ně připravte jámy. Také je vhodné období pro rozšiřování skalky nebo si vytvořte novou. V tomto období napadá trávník především plíseň sněžná, takže nezapomínejte trávník dostatečně ošetřovat a pečovat o něj. Ten má také okrasnou funkci.
Diskuze