Jádroviny, peckoviny a drobné ovoce
Podzim je nejvhodnější dobou ke hnojení jádrovin, peckovin i drobného ovoce. Výborný je například slepičí trus (ideálně zkvašený a rozředěný). Dbejte na to, aby v hnojivu nebylo příliš chloridů (chloridy nesvědčí ani třešním či vinné révě) a dusíku (který sice dopomůže k bujnějšímu růstu, naopak ale budete ochuzeni o úrodu).
Tip:
Aby se dostalo hnojivo i do spodních částí půdy (především u větších a košatějších stromů), nebojte se vykopat rýčem v blízkosti stromu díru (může být až 50 cm hluboká, doporučujeme kopat díru po dešti), do které následně nalijte rozředěné hnojivo.
Jahody:
Mezi trsy jahod rozložte hnůj a nebo hnojivo vhodné pro jahody. Nehnojte přímo samotné rostlinky, spíše rozhoďte (rozlijte) hnojivo mezi řádky, aby se živiny přirozenou cestou dostaly až ke kořínkům rostlin.
Trvalky:
Na trvalky se hodí kompost. Pro posílení růstu je vhodný dusík (pozor - pouze v omezeném množství).
Opadavé keře:
Opadavé keře zásobte hnojivem typu superfosfát. Po ukončení vegetace přidejte kompost nebo kostní moučku.
Okrasné jehličnany a stálezelené listnáče:
Rostlinám by se měl na podzim omezit přísun dusíku, protože neopadavé rostliny potřebují dostatek času na ukončení růstu, vyzrání pletiv nových letorostů a přípravu na zimu.
Růže:
Růže hnojte ke konci vegetace. Vhodné je aplikovat kompost, kterým je můžete přihrnout.
Rododendrony a vřesovištní rostliny:
Rododendrony a vřesovištní rostliny není potřeba na podzim přihnojovat.
Okrasné rostliny:
Okrasným rostlinám na podzim dopřejte především minerální hnojiva s draslíkem a fosforem.
Trávník:
Nevynechejte ani trávník, kterému dobrou službu prokáže dobře zetlelý kompost. Můžeme hnojit také zásobním hnojivem s vyšším obsahem draslíku.
Diskuze