Plejtvák obrovský – obecné informace
Řád: kytovci
Čeleď: plejtvákovití
Rod: balaenoptera musculus
Délka: 25 – 30 metrů
Hmotnost: 80 000 – 130 000 kilogramů
Výskyt: plejtvák se vyskytuje nesouvisle po celé zeměkouli, nejvíce však ve vodách Antarktidy.
Životní prostředí plejtváka obrovského
Plejtvák se dokáže v moři pohybovat prakticky neomezeně, zdržuje se však jen v oblastech světových moří, kde je dostatek planktonu, což je především Arktida a Antarktida.
Čím se plejtvák obrovský živí?
V Arktidě žere plejtvák obrovský jen plankton, jenž se nazývá kril. Jedná se o větší druhy planktonních korýšů jiných bezobratlých živočichů.
I když je plejtvák obrovský velkých rozměrů, dovede plavat poměrně rychle. Svou potravu nachází především při potápění, pod vodou je totiž schopný vydržet až dvě hodiny a potopit se může 500 metrů.
Když plejtvák vyplouvá na hladinu, tak rozráží celé mraky planktonu a nabírá je plnými hlty. Zpola uzavře tlamu a pumpuje vodu přes kostice ven a zachycuje plankton mezi vousy kostice.
Plejtvák obrovský - vztah s člověkem
Vzhledem ke své obrovské hmotnosti, byl plejtvák obrovský, v době rozkvětu lovu velryb, v centru zájmu velrybářského průmyslu. Po ulovení bylo obrovské tělo plejtváka rozporcováno a připraveno ke zpracování v potravinářském průmyslu.
V letech 1930 – 1931 ulovili velrybáři z Antarktidy třicet tisíc plejtváků obrovských. Jejich počty se postupně snižovaly až do dnešní doby, kdy jich je zhruba dva tisíce.
Zajímavosti o plejtvákovi
Největší známý samec plejtváka obrovského byl dlouhý 31 metrů. Nejvyšší doložená hmotnost pak byla 178 000 kilogramů.
Do korzetů, jež v minulosti patřily do dámského šatníku, se neužívaly kosti velryb, ale kostice plejtváků.
Diskuze