Plcha velkého znali již staří Římané

Plch velký je noční hlodavec, který při hledání potravy obratně šplhá po stromech i keřích. Plchové žijí v rodinách nebo v malých skupinách a staví si několik letních hnízd, která střídají.

Pplch velký

Plch velký – latinský název

Glis glis

Rozšíření a způsob života plcha velkého

Plch velký je noční hlodavec, který při hledání potravy obratně šplhá po stromech i keřích. Plchové žijí v rodinách nebo v malých skupinách a staví si několik letních hnízd, která střídají. Kulovitá hnízda, spletená ze suché trávy, listí a mechu umisťují v dutinách stromů a na podobná chráněná místa. Na podzim si plchové vytvoří silnou vrstvu podkožního tuku a zimu přespávají v zimním spánku v hnízdech. Do zimního spánku upadají v září (říjnu) a probouzejí se až v květnu.

Plch velký žije v listnatých, zejména bukových lesích, v křovinách, parcích a zahradách na teplejších a sušších místech. V oblibě má krasová a skalnatá místa. Plši se vyskytují převážně ve velké části střední, východní a jižní Evropy a na Blízkém východě. Od roku 1902 byl vysazen také v Anglii. V České republice je rozšířen ostrůvkovitě pravděpodobně po celém území, žije i v podhorských oblastech, kde místy vystupuje až do nadmořské výšky 1000 metrů.

Plch velký - výška, délka, hmotnost

Plch měří průměrně 13 až 20 centimetrů, ocas měří 11 až 17 centimetrů. Váha plchů se pohybuje v rozmezí od 60 do 160 gramů. Před přezimováním může mít plch velký až 300 gramů.

Potrava plchů

Plch se živí především různými semeny, nadzemními částmi rostlin. Jeho jídelníček doplňují nejrůznější kořínky, bobule a oříšky. Některé druhy plchů požírají i brouky a jiný menší hmyz, občas také ptačí vejce a mláďata.

Rozmnožování plchů

Plši velcí se páří jedenkrát ročně v květnu až červnu. Samice po březosti trvající 30 - 32 dnů rodí obvykle 4 až 6 mláďat, která kojí asi jeden měsíc. Za 21 až 23 dní se mláďatům otevírají oči, osamostatňují se asi za 45 dní při hmotnosti 50 až 55 g, ale zůstávají spolu s matkou až do příštího jara. Pohlavně dospívají po přezimování.

Plch velký – ochrana, průměrný věk

Plši se dožívají průměrného věku až 7 let. Tito hlodavci nejsou přímo ohroženi. Plch velký se v Evropě vyskytuje hojněji jen místy, jeho rozšíření je spíše ostrůvkovité. Pro jeho ochranu by bylo třeba zastavit kácení vykotlaných starých listnatých stromů a likvidaci křovin, jako jsou ostružiníky, šípky nebo trnky. Hlavní přirození nepřátelé plchů jsou kuna lesní a puštík obecný, v malé míře i výr velký. K hlavním omezujícím faktorům patří nepříznivé letní počasí, které neumožňuje vytvoření potřebné tukové zásoby.

Zajímavosti ze světa plchů

  • Plch velký se v noci ozývá charakteristickým vrčením, v době páření i vysokými, pisklavými zvuky.
  • Staří Římané plchy velké jedli. Chovali je a živili v dřevěných bednách, takzvaných gliráriích (od latinského názvu Glis). Když se přiblížil nějaký svátek, přemístili plchy do hliněných nádob, kde je pak dokrmovali žaludy a jedlými kaštany, aby více ztloustli.

Plch a jeho druhy

  • Plch velký
  • Plšík lískový
  • Plch lesní
  • Plch zahradní
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.2 Počet: 5 Nejlepší: 5 Nejhorší: 1

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies