Pitný režim patří k vašemu zdravému životnímu stylu
Rady odborníků bývají v tomto směru jednoznačné- dodržovat pitný režim, znamená vypít během celého dne alespoň dva litry čisté vody. Tvrdí nám to lékaři, odborníci na výživu i novináři a zároveň uvádějí pozitiva v podobě úbytku na váze a pročištění ledvin. Méně se ale již dozvídáme o tom jakou vodu máme vlastně pít - zda z kohoutku či balenou vodu ze supermarketu? Přitom kvalita vody se může velice lišit a může mít i rozdílné dopady právě na naše zdraví.
Voda z kohoutku nesmí být závadná, ale...
„U studniční vody bývá častá bakteriální kontaminace, která může být zdrojem různých vleklých infekcí nebo intoxikace organismu, což se často projeví až po delší době," říká Daniel Bednář z firmy Metrico Consulting. „Voda z vodovodního řádu nesmí být zdravotně závadná dle přísných norem, ale právě z toho důvodu bývá chemicky ošetřena a organismus je tedy zbytečně zatěžován," dodává.
Jsou balené vody vždy kvalitní?
Ovšem také v souvislosti s balenými vodami se objevují některé otazníky. Nemusí se vždy jednat o kvalitní zdroj, otázkou rovněž zůstává čerstvost vody a v potaz bychom měli vzít i finanční a ekologickou stránku PET lahví. Podle Daniela Bednáře se tak za nejkvalitnější dá považovat voda filtrovaná, u které se výrazně zlepšuje její biologická hodnota a chuť, většina vodních filtrů pak velmi úspěšně odstraňuje během průtoku naprostou většinu chlóru.
Zájem o filtrovanou vodu bude vyšší
„Co se týče možností, které náš trh nabízí, existuje mnoho variant filtrace pitné vody, které se cenově liší od nákupních cen pod 1000 Kč až do desítek tisíc. Samozřejmě záleží na tom, pro jaký konkrétní účel má daná filtrace posloužit.", říká Bednář o možnostech filtrace vody. Velmi ji dokážeme ocenit především v gastronomii, restauracích a zdravotnictví. A ačkoliv zájem o filtrovanou vodu rok od roku stoupá a to hlavně mezi běžnými spotřebiteli, odborníci podle celosvětového trendu předpokládají, že ten největší nárůst teprve přijde v horizontu příštích deseti let.
Diskuze