Všeobecně o vavřínu vznešeném
Vavřín vznešený (Laurus nobilis) je všeobecně známý jako bobkový list. Je to stálezelený keřík, který pochází ze západní Malé Asie. Může dorůst do výšky až 10 metrů, v našich klimatických podmínkách dorůstá do výšky maximálně 1,5 metru. Má tuhé, kožovité listy, které jsou používány jako koření. Kvete na jaře drobnými světle žlutými květy, z kterých se mohou na podzim vyvinout tmavě fialové až černé bobule.
Střípky z historie
Již ve starém Římě byl vavřín mýtickou rostlinou, která byla schopna přinášet štěstí a bohatství. Vavřínové věnce byly znakem slávy a vznešenosti. Ve starém Římě bývali císaři a vítězové na Olympijských hrách korunováni vavřínovým věncem, věřili v jeho ochranné schopnosti před zlými silami. Listy vavřínu jsou nepostradatelným kořením v mnoha jídlech. Navíc bobkový list podporuje zdravé trávení, koupel z něj ulevuje bolestivým a ztuhlým svalům. Ve větší dávce působí mírně narkoticky.
Bobkový list v kuchyni
Bobkový list má výraznou chuť a pernou vůni, jenž se hodí k ochucení dušeného masa, omáček, polévek, ke zvěřině, rybám, pudinkům a rýžovým dezertům. Velmi chutná je kombinace bobkového listu a kari koření. Listy vavřínu můžeme používat čerstvé, sušit a nebo naložit do vinného octa.
Pěstujeme vavřín vznešený
Stanoviště a pěstební substrát
Rostlina má ráda slunečné stanoviště. Nejvhodnější je propustný, hlínito-písčitý pěstební substrát. BVavřín lze úspěšně pěstovat na zahradě, ale také v bytových podmínkách.
Zálivka
Během vegetace vyžaduje pravidelnou zálivku a přihnojování. Nejvhodnější je rostliny zalévat odstátou vodou pokojové teploty do misky, tak se voda nasaje do půdy a při dostatečném množství prosákne až na povrch zeminy v květináči. Málo nebo naopak mnoho vody způsobuje poruchy v růstu rostliny.
Hnojení
V létě rostlinu hnojíme jednou za čtrnáct dní doporučenou dávkou speciálního tekutého hnojiva (nejlépe organického), které zředíme ve vodě.
Přesazování
Vavřín vyžaduje každoroční přesazování do většího květináče. Při přesazování je nutné dbát na to, aby se neporušily kořeny.
Množení
Vavřín vznešený množíme polovyzrálými řízky. Dobře se tvaruje řezem.
Přezimování vavřínu
Vavřín by měl přezimovat na světlém místě při pokojové teplotě nebo v chladnějších prostorech (nejméně 10°C) a při omezené zálivce.
Diskuze