Všeobecně o syrském ibišku
Ibišek syrský, latinsky Hibiscus syriacus, je listnatý opadavý keř, původem pocházející z jižní Asi. V našich klimatických podmínkách může dorůst do výšky přibližně 2 - 3 metrů. Má střídavé, opadavé listy s laločnatým okrajem a nápadné, 5 až 10 centimetrů široké miskovité květy v růžovém, červeném, bílém, modrém nebo fialovém zbarvení v různé intenzitě. Květy se na keři objevují v období od července do září. Typické u květů ibišku jsou výrazné temnější oka.
Zajímavé odrůdy syrského ibišku
- Blue Bird - jednoduché modrofialové květy, které mají červený střed
- Punoceus Plenus – plnokvětá odrůda s červeným zbarvením květů
- Caeruleus Plenus – plnokvětá odrůda s modrofialovým zbarvením květů
- Coelestis – jednoduché modré květy s tmavým středem
- Lady Stanley – jednoduché bílé květy se sytě růžovým středem
Vhodný pěstební substrát a stanoviště
Rostlina má ráda dobře propustný a středně výživný pěstební substrát. Nesnáší přemokřené a silně kyselé půdy. Co se týče stanoviště, tak má tento keř rád slunečné stanoviště, které je chráněné před silnými větry a mrazy. Rostlina je mrazuvzdorná do -27°C, mladé keře jsou ovšem citlivé na mráz a proto je vhodné je před ním ochránit (například slámou, jutou, apod.).
Zálivka a hnojení
Syrský ibišek je potřeba pravidelně zalévat odstátou dešťovou vodou. Během vegetace je vhodné jednou za čtrnáct dní dodat rostlině živiny prostřednictvím hnojivé zálivky. Nikdy nehnojíme před zimou! Nevhodná jsou hnojiva bohatá na dusík.
Množení a výsadba sazenic
Syrský ibišek se nejlépe množí hřížením. Mladé sazenice ibišku vysazujeme na stanoviště nejlépe na jaře, protože musí před příchodem zimy řádně vyzrát. V opačném případě hrozí, že sazenice během zimy zmrznou.
Diskuze