Všeobecně o indické okurce
Indická okurka pochází z Afriky, odkud se rozšířila také do Asie. Patří k nejstarším užitkovým rostlinám, což potvrzují vědecké výzkumy. Indická okurka se začala pěstovat již před 10 tisíci lety. Známá je také pod názvem lahvovitá tykev, kalabasa či divenice.
Jak indická okurka vypadá?
Indická okurka, zvaná také Lagenárie (latinsky Lagenaria siceraria) je jednoletá popínavá rostlina z čeledi tykvovitých. Má světle zelené listy srdčitého až ledvinovitého tvaru, květy jsou bílé, rozvíjí se k večeru, do rána uvadají. Nejčastějšími opylovači jsou můry. Plody mají hruškovitý tvar a dorůstají do velikosti 20 až 30 centimetrů, jsou velmi chutné, používají se také jako dekorace a nebo nádoby k pití čaje maté.
Pěstování indické okurky
Výsev semen
Indickou okurku můžeme předpěstovat a nebo rovnou vysadit na trvalé stanoviště (koncem května). Semena zakoupíme v každém větším zahradním centru a nebo na internetu. Nejvhodnějším termínem k předpěstování sadby je konec března, začátek dubna. Semena vyséváme po jednom do květináčů a nebo kelímků od jogurtů, jemně přihrneme pěstebním substrátem a zvlhčíme. Umístíme na okenní parapet a udržujeme teplotu okolo 20 - 25°C. Klíčivost semen indické okurky je velmi dobrá.
Pěstební substrát
Indická okurka vyžaduje bohaté a dobře vyhnojené půdy. Před výsadbou je vhodné zarýt pod sazenici do hloubky dobře proleželý kompost nebo uleželý hnůj.
Výsadba indické okurky
Předpěstované 20 - 25 centimetrů vysoké sazenice vysazujeme na trvalé stanoviště koncem května, kdy již nehrozí ranní mrazíky. Rostliny mají rády slunce, vhodné je také jejich pěstování ve skleníku. Rostliny vysazujeme jednotlivě, ve sponu 100 x 100 centimetrů. Rostliny potřebují pro svůj růst dostatečný prostor a také oporu - v případě, že se rostlina pne příliš do výšky, zakrátíme její výhony.
Opylování
Indická okurka má samičí květy především na bočních větvích, proto je vhodné zkrátit hlavní lodyhu až o 1 metr, čímž se podpoří tvorba bočních větví a také násada plodů. V uzavřených prostorech (sklenících) je nutno zajistit přítomnost opylovačů.
Zálivka a hnojení
Stejně tak jako klasické okurky, tak také indická okurka potřebuje pro svůj růst dostatek vláhy a živin. Rostliny přihnojujeme 1x za 14 dní tekutým hnojivem určeným pro okurky.
Sklizeň plodů
Indická okurka začíná plodit koncem června, začátkem července. Sklízí se nevyzrálé plody s měkkou slupkou. V plné zralosti plody zdřevnatí a dužnina vyschne.
Diskuze