Pěstujeme voskovky - světlo a pěstební teploty
Voskovka má ráda dostatek slunečních paprsků, proto je vhodné umístění květináče s touto rostlinou na oknech obrácených k jihu. Dařit se jí bude i na oknech orientovaných na východ, jihovýchod nebo jihozápad. Neměla by být ovšem na přímém slunci, protože ji mohou začít žloutnout nebo se pálit listy. Pro pěstování voskovek je vhodná normální pokojová teplota, pohybující se kolem 25°C (maximálně však 28°C). V zimě by neměla teplota klesnout pod 15°C.
Pěstební substrát pro voskovky
Pěstební substrát pro voskovky by se měl skládat z lehké drnovky, listovky, rašelinového substrátu, humusu a písku, v poměru 1:1:1:1:1. Pěstební substrát si můžeme namíchat sami, nebo jej zakoupit již předpřipravený. K dostání je v každém větším zahradnictví.
Tip: Zakoupíte-li pěstební substrát v zahradnictví, před použitím jej sterilizujte. Zamezíte tak výskytu škůdců, jejichž zárodky se v něm mohou ukrývat. Sterilizaci provádíme v troubě a to tak, že substrát rozprostřeme na plech, vložíme do trouby a při 200°C sterilizujeme (pečeme) 10 minut.
Zálivka a hnojení
Voskovku pravidelně zaléváme měkkou, odstátou vodou pokojové teploty. V pěstební nádobě by měla být dobrá drenáž, zabráníme tak přemokření a následnému uhnívání kořenů rostliny. Svědčí jí také pravidelné rosení listů, avšak květy nerosíme! Pěstujeme-li voskovku při nízké teplotě, omezíme i zálivku. Málo nebo naopak mnoho vody způsobuje poruchy v růstu rostliny. Od března do září rostlinu přihnojujeme 1x za 14 dní speciálními tekutými hnojivy pro pokojové rostliny, které zředíme s vodou.
Přesazování, množení
Mladé rostliny přesazujeme každý rok, starší rostliny každé 2 až 3 roky. Na jaře lze rostlinu množit stonkovými řízky, které zakořeňují pro teplotě půdy okolo 20°C.
Další rady pro pěstování voskovek
- Voskovka je rychle rostoucí rostlinou a ke svému růstu vyžaduje oporu.
- Rostliny není vhodné přemisťovat v období tvorby poupat a kvetení.
- Odkvetlé květy neodstraňujeme, vyrostou z nich květy nové.
Diskuze