Vhodné druhy fíkusů k pěstování jako bonsaje
Mezi vhodné druhy fíkusů (smokvoní), které lze tvarovat jako bonsaje, patří zejména následující:
- Ficus benjamina – fíkovník nejmenší
- Ficus microcarpa - fíkovník malolistý
- Ficus religiosa – fíkovník posvátný
- Ficus nataliensis – fíkovník zebrovaný
- Ficus cotinifolia - fíkovník rujolistý
- Ficus pumila - fíkovník šplhavý
- Ficus retusa „Kimen“ – fíkovník drobnolistý
- Ficus carica – fíkovník smokvoň
- Ficus palmeri - fíkovník Palmerův
- Ficus salicifolia - fíkovník vrbolistý
Umístění bonsají a doporučené pěstební teploty
Fíkusy umisťujeme na slunném stanovišti, avšak ne na přímém slunci, protože hrozí riziko žloutnutí a popálení listů. Těmto rostlinám ve většině případů vyhovuje normální pokojová teplota, pohybující se kolem 25°C (až 28%) v létě, v zimě by neměla teplota klesnout pod 15°C.
Vhodný pěstební substrát pro bonsaje z fíkusů
Pěstební substrát pro fíkusy si můžeme namíchat sami a nebo jej již připravený zakoupit v každém větším zahradnictví. Substrát by se měl skládat z 1 dílu lehké drnovky, 1 dílu listovky, 1 dílu rašelinového substrátu, 1 dílu humusu a 1 dílu písku.
Tip: Před použitím je vhodné pěstební substrát sterilizovat - zamezíme tak výskytu škůdců, jejichž zárodky se mohou v zakoupeném pěstebním substrátu ukrývat.
Jak zalévat a hnojit bonsaje?
Pěstujeme-li fíkusy při nízké teplotě, omezíme i zálivku. Rostliny zaléváme měkkou, odstátou vodou pokojové teploty. V pěstební nádobě by měla být dobrá drenáž, zabráníme tak přemokření a následnému uhnívání kořenů. Málo nebo naopak mnoho vody způsobuje poruchy v růstu fíkusů. Hnojení je také důležitou součástí správného vývoje bonsají, proto je přihnojujeme od jara do srpna vhodným hnojivem. Před zimou hnojení vynecháme.
Jak z fíkusů vytvořit bonsaje?
Tvarování a péče o bonsaje vyžaduje trpělivost a také dostatek odborných znalostí, které lze nalézt v literatuře zabývající se tématikou tvarování bonsají. Požadovaného miniaturního vzhledu docílíme u fíkusů pomocí redukčního řezu, drátkování a nebo techniky napínání. Jako první se vždy tvaruje kmen, následně pak větve.
Diskuze