Účinky
Jedná se o kořenovou zeleninu a říká se mu také kolník či kvaka. Bulvy tuřínu mají nasládlou a peprnou chuť. Tuřín je bohatý na bílkoviny, sacharidy, vlákninu, tuk a železo. Také obsahuje vápník, hořčík, zinek, selen, sodík a mastné kyseliny omega 3 a 6. Má spoustu vitamínů - A, B, C, E a K a najdeme v ní i beta-karoten a kyselinu listovou a pantothenovou. Pokud budete tuřín pravidelně konzumovat zlepší se vám imunita i trávení. Tuřín působí preventivně proti vzniku rakoviny, má antiseptické účinky a pročišťuje trávící trakt a ledviny.
Pomůže vám odstranit vaše problémy s plynatostí, reguluje vodu v těle a prospívá i reprodukčním orgánům a kostem. Zlepší se vám kvalita vlasů, pleti a nehtů. Vypadá podobně jako brambora, celer nebo kedluben a díky nízké kalorické hodnotě je ideálním pomocníkem při hubnutí. Nedoporučuje se lidem, kteří trpí akutním zánětem jater či mají problémy se žlučníkovými kameny.
Pěstování
Lze ho pěstovat i v horských podmínkách, neboť není náročný na stanoviště. Mráz až do - 10 °C mu také nevadí, ale v půdě potřebuje větší zásobu draslíku. Pěstovat ho můžete z přímého výsevu na stanoviště nebo z předpěstovaných sazenic. Pokud se rozhodnete pro přímý výsev, měli byste jej provést v dubnu. Vysévejte jej do řádků, jenž by měly být od sebe vzdáleny 40 cm. Jestli budete používat předpěstované sazenice, tak je můžete sadit v květnu či červnu.
Spon výsadby by měl být 40x25 cm nebo 50x30cm. Sazeničky by tedy od sebe měly být vzdáleny 25 až 30 cm a mezi jednotlivými řádky by měly být 40 nebo 50 cm mezery. V době vegetace pravidelně okopávejte záhon a dostatečně jej zavlažujte. Bulvy můžete jemně přihrnovat zeminou. Sklízet pak můžete celý podzim až do nástupu větších mrazů.
Diskuze