Světlo
Růžím se daří na slunečném, vzdušném stanovišti chráněném před větrem
Výsadba růží a spon
Vhodná doba pro výsadbu prostokořenných (nekontejnerovaných) růží je od října do zámrazu, a také v březnu až dubnu (než začnou růže rašit). Při výsadbě růží je důležité dodržet spon výsadby, která je u jednotlivých druhů následující:
• miniaturní růže – 30 centimetrů (11 ks sazenic/na 1 m2)
• mnohokvěté a velkokvěté růže – 45 centimetrů (5 ks sazenic/ 1 m2)
• půdopokryvné růže a vzrůstné velkokvěté – 50 centimetrů (4 ks sazenic/ 1 m2)
• slabě rostoucí mnohokvěté růže – 40 centimetrů (6 ks sazenic/ 1 m2)
• pnoucí růže – na vzdálenost 1,2 až 2 metry
• sadové růže slabě rostoucí – na vzdálenost 1 metru
• stromkové růže – na vzdálenost 1 metru
Pěstební substrát
Pro výsadbu používáme speciální substrát pro růže nebo kvalitní kompostovou zeminu. Růže nevysazujeme do substrátu po uhynulých nebo přestárlých růží. Doporučený substrát pro růže by se měl skládat ze 3 dílů drnovky, 1 dílu kompostové zeminy a 1 dílu písku.
Zálivka
Růže zaléváme opatrně, nejprve se prsty přesvědčte, zda-li je pěstební substrát suchý. Růže nesnáší přemokření, vlhkost také podporuje vznik houbových chorob a rzí na růžích. Vhodné je rostliny zalévat časně z rána nebo v podvečer, kdy už na rostliny nesvítí tolik sluníčko.
Hnojení
Růže nejsou náročné na živiny. Hnojení starších výsadeb je nejvhodnější plným hnojivem zjara po odhrnutí (70 g plného hnojiva na 1 m3 ). Přihnojování není nutné, bohatě postačí jednou za dva měsíce, nejlépe v červenci. Pro přihnojování jsou vhodná kapalná hnojiva, která lze zředit s vodou.
Přesazování
Přesazování se provádí na jaře, nebo v létě.
Množení
Růže je mohou úspěšně rozmnožovat stonkovými řízky. Nejvhodnější dobou pro zakořenění řízků je červen a červenec. Rostliny se dají množit také semeny, tento způsob rozmnožování je ovšem časově náročný.
Řez růží
Pokud chcete, aby vám růže krásně kvetly, musíte je každoročně řezat. Řez růží podporuje bohaté kvetení, ale také na úspěšné přezimování. Druhů růží existuje velmi mnoho, každý druh má svá pravidla správného řezu (čajohybridy se řežou na 3 až 4 ponechaná očka, polyanty na 2 až 3 očka, floribundy na 5 až 7 oček, velkokvěté floribundy na 4 až 6 oček, atd.). Důležité je také zastřihávání planých výhonů, na rostlině by se mělo nechat pouze pár mladých silných výhonů.
Zazimování růží
Důležitou součástí procesu zazimování růží je odstranění opadaných listů, které jsou často napadeny řadou chorob a škůdců. Při následném zahrnutí keříků zeminou bychom tak poskytli všemu škodlivému dobrý úkryt před zimou. Růže po vypletí záhonu a odstranění spadaného listí přihrneme zeminou, kterou lze doplnit o vyzrálý kompost nebo rozleželý hnůj. Navršení zeminy ochrání krček keříku před namrznutím. Zakrýt musíme zejména kmínek pomocí slámy a jutoviny, kterou vyplníme slámou a omotáme kolem kmínku.
Choroby a škůdci
Růže často napadají mšice, rzi, černá skvrnitost, padlí a také mravenci.
Diskuze