Sporák využíváme doma všichni, někteří méně, někteří více. Co by ovšem měli vědět všichni, je to, jak správně pečovat o sporák. Každý chce, aby mu dlouho tento domácí spotřebič vydržel. Vhodnou péčí můžete prodloužit jeho životnost.
Pravidla péče o sporák
- Po každém vaření sporák obetřete (samozřejmě až plotýnky vychladnou).
- Snažte se vařit ve větších hrncích (předejdete tak vzejití jídla a následnému pošpinění sporáku).
- Smažené pokrmy připravujte na mírném ohni, zabráníte tak prskání oleje do okolí.
- 1x ročně nechte sporák zkontrolovat odborníkem.
- Pravidelně uklízejte okolí za sporákem(možná se budete divit, kolik zápalek a jiných předmětů se vám může za sporákem během pár měsíců nahromadit).
- Nenechávejte v dosahu sporáku lehce vznětlivé předměty.
- V dostatečném odstupu od sporáku byste měli skladovat také spreje (například plyn ve spreji sloužící k doplnění zapalovačů).
- Nezapomeňte pravidelně kontrolovat stav přívodních plynových trubic a také stav elektrických zásuvek, včetně stavu elektrického kabelu od sporáku.
- Nezatěžujte sporáky neustálým zapínáním a vypínám, snažte se vařit ekonomicky.
- Nezatěžujte sporáky příliš těžkými hrnci.
Jak na skvrny od mastnoty?
Někdy se nám stane, že na skvrny od přípravy jídla na sporáku zapomeneme. Co teď? Skvrny stačily uschnout a přichystat nám tak hlavolam, jak se jich zbavit. Některé skvrny jdou sice odstranit lehce, horší je to se skvrnami od mastnoty (ty se vyskytují i na povrchu či uvnitř digestoře a na povrchu kuchyňské linky – zejména pokud používáme plynový sporák). Mastné skvrny nejlépe odstraníte s pomocí octového roztoku. Zřeďte ocet s vodou v poměru 1:1 a houbičkou roztok naneste na povrch, nechte chvíli působit a poté s povrchu hadříkem obetřete.
Diskuze