Paprika a její pěstování
Paprika roční je oblíbená zelenina, kterou zná snad každý z nás. Pěstování paprik není zcela jednoduché, ale pokud dodržíme základní pravidla, můžeme se těšit z krásných a zdravých plodů.
Historie paprik
Paprika pochází ze střední Ameriky (Mexika). V Evropě se poprvé objevila až v 19. století.
Umístění
Papriky (Capsicum annuum) vyžadují slunné stanoviště, ne však přímé sluneční světlo. Půda by měla být propustná, dobře zpracovaná s dostatečnou dávkou živin.
Předpěstování sadby paprik
Výsev do truhlíku provádíme v únoru. Papriky po výsevu zakryjeme fólií a udržujeme teplotu 25°C. Až rostliny trošku povyrostou, můžeme z nich fólii odstranit. Při zalévání nesmíme rostlinky přelít. Ve stádiu 2 pravých listů, je nutné, abychom papriky přesadili do květináčů.
Výsadba paprik na zahrádku
Výsadbu paprik na stanoviště provádíme po 15. květnu. Papriky bychom neměli vysazovat dřív, protože hrozí riziko přízemních mrazíků.
Spon výsadby
Nejčastěji používaný spon, při pěstování paprik je 50 x 50 centimetrů.
Závlaha
Velmi důležitá je pravidelná závlaha a dostatečný přísun živin od začátku tvorby plodů. Pro zálivku používáme odstátou, pokud možno vlažnou vodu. Zaléváme ráno nebo večer, nikdy za přímého slunce!
Hnojení
Papriky hnojíme speciálním tekutým hnojivem pro plodovou zeleninu 1x týdně. Největší množství živin rostliny vyžadují při vývinu plodů. Vhodné je také hnojivo CERERIT nebo LEDEK VÁPENATÝ.
Sklizeň paprik
Plody sklízíme, když jsou dostatečně velké a zralé.
Choroby a škůdci
Papriku napadají pouze mšice a svilušky, pokud je rostlina v příliš suchém prostředí.
Zajímavosti
Paprika je jedním z nejdůležitějších koření pro přípravu potravin. Vyrábí se mletím z usušených zralých plodů rostliny papriky roční (Capsicum annum). Paprika obsahuje vitamín C, karotenoidy, capsanthin, mastné kyseliny a capsorubin. Pálivost papriky způsobují přítomné capsaicinoidy.
Diskuze