Pantoflíček - charakteristika a základní rady pro pěstování

Pantoflíček (Calceolaria) patří mezi nejčastěji prodávané rostliny v období Velikonoc. Nabídka zahrnuje nízké, vysoké i polovyskoké formy této bujné sezoní byliny. Po odkvětu se rostliny vyhazují, neboť množení v domácích podmínkách je složité.

Pantoflíček

Pantoflíček (Calceolaria) - charakteristika a základní rady pro pěstování

Calceolarii pěstujeme jako krátkodobou pokojovou květinu, kterou si často pořizujeme na jaře již vykvetlou. Patří mezi nejčastěji prodávané rostliny v období Velikonoc. Pantoflíček (Calceolarie) vyžaduje jasné světlo, především v létě musíme rostlinu chránit před přímým slunečním zářením. Calceolaria má ráda chladnější umístění - 13 až 15°C. Ve velmi teplých místnostech shazuje květy a poupata.

Jak zalévat pantoflíček?

Substrát by neměl nikdy zcela vyschnout, zaléváme hned, jakmile vyschne povrch substrátu. K zalévání kalceolárií je dobré používat měkkou ostátou vodu pokojové teploty. Při zalévání bychom neměli lít vodu na listy pantoflíčku. V době odpočinku zaléváme méně. Rostlině nesvědčí příliš suchý vzduch.

Pěstební substrát

Doporučená směs zeminy pro pěstování pantoflíčku se skládá ze 2 částí drnovky, 2 částí listovky, 1 části rašelinny, 1/2 části písku. Po odkvětu se rostliny vyhazují.

Množení

Pantoflíčky rozmnožujeme semeny. Semena se vysazují v květnu až červnu, dají se na povrch zeminy, nezasypávají se. Je nutné 2x pikýrovat. Semena dobře rostou při teplotě 18°C. V domácích podmínkách je pěstování obtížné. Proto je lepší koupit již kvetoucí rostlinu.

Choroby a škůdci

Výskyt chorob a škůdců je u pantoflíčku velmi vzácný.

Druhy pantoflíčků

  • Calceolaria Darwini
  • Calceolaria integrifolia

 

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.5 Počet: 2 Nejlepší: 4 Nejhorší: 3

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies