Zákon o pálení odpadu na zahradě
Dle zákona lze v otevřených ohništích, zahradních krbech nebo otevřených grilovacích zařízeních spalovat pouze dřevo, dřevěné uhlí a suché rostlinné materiály. Na zahradě nespalujte obaly od nápojů (plastové, papírové s pestrým potiskem), sáčky z umělé hmoty, časopisy a noviny s pestře potištěným papírem, chemicky ošetřené dřevo (okenní rámy, dřevotřískové desky, dřevo natřené barvou), vlhké zahradní odpady a také materiál, u kterého při spalování vzniká velké množství škodlivých látek - například plast, gumy, chemické přípravky, apod. Polovina škodlivých látek vzniklých spalováním zůstává ve vzduchu v okruhu 10 metrů, poté klesá směrem k zemi.
Oheň se ve volném prostoru snadno vymkne kontrole
Vypalování porostů je ve volné přírodě zakázáno. V případě porušení tohoto zákazu (udávaného zákonem o požární ochraně, č.133/1985 Sb.), hrozí fyzické osobě pokuta až 25.000 korun, právnické osobě pokuta až 500.000 korun.
Pálení listí a trávy na zahradě má svá pravidla
Pálení listí, klestu a shrabané trávy není zákonem výslovně zakázáno (na rozdíl od vypalování porostů, dané zákonem 133/1985 Sb., které je zakázáno). Jedinou výjimkou je listí napadené chorobami, jejichž zárodky nelze bezpečně zlikvidovat ani povápněním a zkompostováním (antraknóza ořešáků či bakteriální spála jabloňovitých). Ovšem i na pálení listí na zahradě platí určitá pravidla a omezení, které stanovuje zákon.
Pro podnikající fyzické a právnické osoby platí, že musí plánované pálení rostlinných zbytků ohlásit příslušnému operačnímu středisku HZS v kraji. Při ohlašování musí uvést datum a místo pálení, zodpovědnou osobu, přibližnou dobu pálení a kontakt. Povinnost ohlášení pálení pro řádové občany není zákonem stanovena, důrazně se ovšem doporučuje.
Oheň se nesmí zakládat na místech se vzrostlým porostem, loukách a strništích!!! Novinový papír lze při topení pevnými palivy používat jen k podpálení.
Pravidla pro spalování odpadů na zahradě
- Pálení musí být přítomna osoba, která dovršila věku 18-ti let.
- Místo pálení se nesmí nechat bez dozoru.
- Velikost ohniště volte takovou, aby všechen hořící materiál shořel v době, kdy je na místě přítomen dozor.
- Ohniště musí být vzdáleno minimálně 50 metrů od okraje lesa, mělo by se zakládat nejlépe na hliněném podkladu.
- Vždy mějte k dispozici prostředky, kterými oheň uhasíte - kbelík s vodou, lopatu a písek, apod.).
- Oheň by se neměl rozdělávat za pomoci hořlavých kapalin (např. benzín).
- Pálení se nesmí provádět při nepříznivých povětrnostních podmínkách, jako je inverze a nebo silný vítr.
- Je nutné dodržovat bezpečnou vzdálenost ohniště od zástavby a hořlavých předmětů - domů s ploty, aut, apod.
- V případě, že se oheň vymkne kontrole a nelze jej uhasit vlastními silami, je osoba provádějící pálení povinna okamžitě nahlásit tento požár na místě příslušnému operačnímu středisku hasičského zachráného sboru v kraji.
Diskuze