Kvůli své trnitosti bývá spojován s historií ukřižování. Můžete se tedy setkat i s názvem Kristova koruna. Kvůli bílým pruhům, které zdobí jeho listy, se mu říká i prostějším názvem - mariánský bodlák. Možná jste ho zahlédli na nějaké zahrádce. Někteří si tento fialový bodlák pořizují čistě jen tak pro okrasu.
Léčivé účinky
V antických dobách jej využívali jako tradiční lék na hadí uštknutí. V 17. století zjistili, že pomáhá léčit játra, dutinu břišní, ale dokázal i regulovat krevní tlak a dokonce ho používali i pro zmírnění melancholií a depresí. V dnešní době ostropestřec pomáhá léčit onemocnění jater.
Chrání játra před nežádoucími látkami, které si do těla přinášíme z potravin. Jedná se hlavně o nasycené tuky, alkohol, aditiva, dusičnany a syntetické látky, jež jsou obsaženy v mnoha lécích. Ostropestřec pomáhá léčit záněty a cirhózu jater. Působí i jako prevence proti vzniku žlučových kamenů. Doporučuje se i lidem s křečovými žilami nebo těm, kteří trpí onemocněním žlučníku, dvanácterníku, sleziny a podobně.
Pomáhá i při kolice, žloutence a odvar z ostropestřce léčí hemeroidy. Má spoustu dalších léčivých účinků. Pomáhá zmírňovat následky chemoterapie, zabírá i na migrény, závratě, nevolnosti při cestování a léčí i astma a některé alergie. Této bylince by se měli vyhýbat lidé, kteří mají vysoký krevní tlak. Lidé, kteří trpí nějakou závažnou chorobou, by se nejprve měli poradit se svým lékařem. A těhotným ani kojícím ženám se ostropestřec už vůbec nedoporučuje užívat.
Připravte si čaj z ostropestřce
Semena se vám budou lépe vyluhovat, když je rozdrtíte. Pak dejte do konvice 1 lžičku rozdrcených semen, zalijte je ¼ litrem vroucí vody a nechte 15-20 minut louhovat. Poté semena sceďte. Čaj byste měli pít horký a po malých doušcích ideálně ráno - na lačno. Další šálek si můžete dát asi 30 minut před obědem a večer si tento čaj připravte před tím, než ulehnete k spánku. Tímto způsobem pokračujte v ozdravné kůře po dobu několika týdnů, aby se léčivé účinky projevily naplno.
Diskuze