Nosatec lískový
Nepřítel lísky číslo jedna je olivově hnědý brouk nosatec lískový. Má nepravidelně světle skvrnité krovky a typicky dlouhý nosec, který je silně prohnutý. Při pohledu zblízka zaregistrujete také zalomená tenká tykadla. Nejvážnější a nejčastější škůdce lísky dorůstá do velikosti 6 až 9 mm. Se svou prací začíná nosatec už na jaře a to v květnu. Začíná vykusovat do mladých oříšků hluboké otvory a pochutnává si vnitřních pletivech, pochutnává si také na listech, kde vykouše drobné dírky. Vše dokoná larva nosatce. Larva má rohlíčkovitý tvar a bílou barvu.
Líhne se v květu
Nosatci se líhnout v květnu a nejaktivnější jsou za slunečných dnů, to mají opravdu žně. V červnu žádná samička nezahálí, vykouše díru do oříšku a tady naklade larvy. Než se larva vyvine, pochutná si na celém ořechu. Pěkně se vykrmí a zanechá pro vás ve skořápce překvapení, potom padá na zem. Larvy se zavrtají do země asi deset centimetrů hluboko, aby přezimovaly a na jaře se zakuklily.
Nic nepoznáte
Chodíte pod lískou a tetelíte se blahem, protože tolik ořechů jste ještě neviděli. Jenže pokud se uhnízdila uvnitř larva, z ořechů nic nebude. I s larvou uvnitř se ořechy vyvíjejí jako by nic a normálně zrají. Až oříšek rozlousknete najdete jen hromádku drtě a trusu. To je pak radost!
Jak s nosatcem bojovat?
Máte dvě možnosti. Buď můžete půdu kolem lísky prokypřovat, čímž narušíte a zničíte velkou část populace larev nebo je tady ještě lepší řešení. Pokud máte slepice, máte celkem vyhráno. Vysaďte lísku do výběhu slepic či pořiďte slepice k lísce. Pro slepice je vyhrabávání larev náplní celého dne. V době výskytu brouků, tedy na jaře se můžete uchýlit ještě k postřiku.
Diskuze