Molice skleníková
Především na mladých listech rostlin žijí asi 1 milimetr velké molice s bílými křídly a neokřídlené světle žluté larvy. Silně napadené listy rostlin (převážně ve sklenících) jsou potaženy lepivou medovicí, na níž se usidlují saprofitycké černě.
Ochrana
Ve sklenících lze vysadit parazitickou vosičku (Encarsia formosa). V polních podmínkách ochrana není nutná.
Mšice
Zabraňují rostlině v růstu. Požírají vrcholky stonků, listy se svinují a krabatí. Celá rostlina je lepkavá po sladké šťávě, kterou mšice vylučují. Mšice většinou najdeme na vrcholku, v místě, kde rostlina dorůstá a pod květními pupeny.
Ochrana
Mšice buď smyjeme vodou pod vodovodním kohoutkem nebo použijeme chemické přípravky např. Pirimor.
Vrtule třešňová
Vrtule třešňová je nejvážnějším škůdcem třešní. Bílé, beznohé larvy vrtule třešňové způsobují jejich červivost. Plody v místě napadení měknou, hnědnou a zahnívají.Pro signalizaci a na jednotlivých stromech jako přímá ochrana se používají sférické žluté lepové lapáky. Dospělci vrtule třešňové jsou opticky lákáni zářivě žlutou barvou lapáků.
Ochrana
Odchytem dospělců vrtule ještě před vykladením vajíček se výrazně sníží červivost třešní.
Dřepčík černý
Dřepčíci jsou malí broučci, kteří škodí převážně na jaře. Dřepčíci škodí na brukvovité zelenině, ředkvičkách, ředkvích, křenu, malgoldu, kapustě, kedlubnech, někdy i balkónových rostlinách.
Ochrana
Sbírání brouků na jaře je málo účinné, proto je vhodné použití přípravku Decis EW 50 (0,03%), Karate 2,5 WG (0,08%) nebo Zolone 35 EC (0,25%).
Mandelinka bramborová
Mandelinka bramborová škodí rostlinám (zejména bramborům) okusem okrajů listů , stonků a někdy také hlíz. Při přemnožení a nedostatečné ochraně rostlin může mandelinka zapříčinit snížení výnosu. Škody způsobují na rostlinách larvy i dospělí brouci, kteří přezimují v půdě 20 až 40 cm hluboko.
Na jaře vylézají larvy mandelinek ven a skupinově kladou na spodní stranu listů oranžově žlutá vajíčka, z nichž se po několika dnech líhnou larvy, které jsou zprvu červené, později oranžové, před zakuklením žlutavé. V teplých oblastech má mandelinka i 2 generace do roka.
Ochrana
Ideálním způsobem ochrany je sběr a mechanická likvidace mandelinkových dospělců, larev i s vajíčky. Důležité je střídání plodin, nepěstujte brambory po 2 roky sobě na stejném místě. Nelze-li invazi mandelinek zvládnout, použijte insekticidy. Neaplikujte je však za vysokých teplot a účinné látky střídejte.
Diskuze