Nejčastější choroby a škůdci švestek

Mezi nejčastější choroby a škůdce švestek můžeme zařadit puchrovitost švestek, šarku, pseudošarku, moniliovou hnilobu plodů, červenou skvrnitost listů a také obaleče švestkového. Jak ochránit švestky před napadením?

Švestky

Puchrovitost švestek - Taphrina pruni

Puchrovitost švestek způsobí, že švestky jsou podlouhlé, zploštělé a pokryté bělavým povlakem houby. Plody jsou uvnitř duté a bez pecky. Během léta napadené švestky vysychají a opadají nebo v případě vlhkého počasí hnijí. Původcem onemocnění je houba Taphrina pruni.

Ochrana

V místech, kde se onemocnění vyskytuje se doporučuje provést alespoň jedno ošetření švestek v době rašení a další dvě těsně před tím, než stromy začnou kvést a ihned po odkvětu. Vhodné je ošetření stromů fungicidním přípravkem na bázi mědi - například Kuprikolem.

Šárka - Plum pox virus

Šarka švestek je vláknitý virus (Plum pox virus), jeho škodlivost se liší podle náchylnosti jednotlivých odrůd švestek. K největším škodám dochází, pokud jsou napadeny mladé stromy. Na listech vznikají světlé až žlutozelené skvrny, kroužky, proužky a ornamentální kresby. Okraje skvrn nejsou ostře ohraničeny. Příznaky jsou na listech zřetelné již od května, u většiny odrůd se v pozdním létě intenzita příznaků zmenšuje. U některých odrůd se skvrny nebo okraje skvrn koncem léta zbarvují červenofialově nebo hnědofialově. U velmi náchylných odrůd dochází i k nekrózám. Následkem šarky listy žloutnou a opadávají, dochází také k retardaci růstu.

Pseudošarka

Pseudošarka je choroba, která vyvolává podobné symptomy na plodech švestky jako šarka. Jedním z původců pseudošarky může být virus tmavozelené kropenatosti (Dark green sunken mottle virus).

Ochrana rostlin před šarkou a pseudošarkou

Základním ochraným opatřením je pěstování odolných (rezistentních) odrůd. Napadenou rostlinu je nutné vykopat a spálit. Důležité je také dodržování zásad dezinfekce nástrojů při manipulaci s rostlinami (například při prořezávání).

Moniliová hniloba plodů - Monilinia laxa

Slupka i dužnina švestek začne měknout a hnědnout. Na hnědých skvrnách se vytvářejí špinavě bílé polštářky, tyto polštářky jsou většinou uspořádány v soustředných kruzích. Napadené plody opadávají, velmi často zůstávají mumifikované viset na stromech, kde jsou zdrojem další nákazy.

Ochrana švestekpřed moniliovou hnilobou

Napadené plody je nutno ze stromu odstranit. Vhodné je také použití přípravků na bázi mědi – například Kupricol.

Červená skvrnitost slivoně - Polystigma rubrum

Na listech slivoní se tato choroba projevuje tvorbou žlutozelených později červených skvrn o velikosti 5 až 10 milimetrů. Při silném napadení dochází k deformaci a usychání listů.

Ochrana slivoní před červenou skvrnitostí

Napadené listy je nutno ze stromu odstranit, nejlépe je následně spálit. Vhodné je také použití přípravků na bázi mědi – například Kupricol.

Obaleč švestkový - Cydia Funebrana

Obaleč švestkový (Cydia Funebrana) je jedním z nejčastějších škůdců slivoní, který způsobuje červivost. V místě, kde housenka obaleče vnikla do plodu, je na povrchu zaschlá kapička čiré klovatiny. Housenky první generace způsobují opad plodů. Housenky druhé generace vyvolávají červivost plodů. Chodby housenek směřují k peckám, kde jsou v konečném výsledku housenky také zabydleny.

Další časté choroby švestek a slivoní

  • Nekrotická kroužkovitost slivoně - Prunus necrotic ringspot virus
  • Zakrslost slivoně - Prune dwarf virus
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.7 Počet: 42 Nejlepší: 5 Nejhorší: 1

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies