Muchničky
Jedná se o malý zavalitý dvoukřídlý hmyz, který dosahuje délky až 6 mm. Jen samičky se živí krví obratlovců, tudíž občas napadnou i člověka, když není zbytí. Když vás bodnou, kromě bolestivé reakce se může u některých z vás dostavit i alergická reakce.
Muchničky vás mohou svými látkami ve slinách infikovat a způsobit i závažnější komplikaci - otravu krve. Pokud si navíc místo vpichu rozškrábete, můžete si tak infekci rozšířit. Ranky se tak mohou špatně hojit a je i vyšší riziko vytvoření místních zánětů.
Co pomáhá na jejich štípance?
- Po kousnutí jakýmkoli hmyzem (tedy i muchničkou) se doporučuje přiložit na postižené místo plátek cibule. Díky cibuli zmírníte otok i svědění. Navíc cibule dokáže vytáhnout škodlivé látky z postiženého místa. Aby cibule lépe držela, klidně ji můžete nastrouhat a poté ji obalte nějakým kouskem gázy.
- Jestliže vám vadí cibulový “odér”, zkuste použít plátek ananasu. Můžete si z něj udělat i kašičku, záleží na vás.
- Pomáhá prý i tableta šumivého vápníku. Stačí ji rozpustit v malém množství vody. Vody musí být dostatečné množství, aby se tableta zcela rozpustila, ale zároveň musí vzniknout silný koncentrát. Pak do směsi namočte kousek vaty či gázy a opatrně přiložte na štípanec.
- Nalijte si do sklenice vodu a vmíchejte do ní jedlou sodu (1 lžíci). Postup bude úplně stejný jako v případě šumivého vápníku.
- Některým může pomoci i zkyslé mléko, tvaroh či přírodní jogurt.
- Pro zmírnění svědění a pálení v oblasti vpichu, můžete použít i levandulový olej, který také působí i jako dezinfekce.
Diskuze