Moderní zahrada – dokonalý trávník snadno a rychle

Toužíte po dokonalém trávníku, který by vám záviděl nejen váš soused? Jak toho lze snadno a rychle docílit? Pokud se budete řídit našimi radami, uvidíte, jak vám bude váš trávník růst do krásy před očima.

Dokonalý zahradní trávník

Výběr osiva – jak na to?

Výběr osiva je nejdůležitějším krokem , který vede k dokonalému trávníku. Dobře připravená půda je polovina úspěchu.

Při výběru travního osiva bychom měli klást důraz na klimatické podmínky, typ plochy (světelné podmínky, vlhkost, zrnitost), účel (okrasný, hřišťový, účelový trávník), hustotu drnů, barvu a jemnost olistění, odolnost vůči chorobám a škůdcům či odolnost vůči sešlapu a sečení.

Pokud nebudeme osévat velké plochy a profesionální zátěžové trávníky, pak stačí zvolit komerční směsi. Na 1 metr čtvereční spotřebujeme 10 až 20 gramů čerstvého osiva.

Výsadba travního osiva

Pozemek bychom měli před výsevem dokonale srovnat, provzdušnit a také pohnojit. Pokud jsou tyto základní podmínky splněny, můžeme začít s výsevem. Travní semeno můžeme rozhazovat po ploše rukou nebo secím strojem. Pro malé plochy se hodí výsev provádět rukou. Po výsevu je vhodné trávník jemně zavlažit velmi slabým proudem vody.

Zavlažovat trávník je nejlepší ráno, proč?

Trávník potřebuje vodu po celý rok, a proto je důležité, abychom mu dodali dostatečnou vláhu. Zavlažování trávníků je jednou z nejdůležitějších pěstebních činností, kterou je nezbytné provádět v teplých a suchých dnech.

Trávník zavlažujeme ráno, kdy voda stihne vsáknout do půdy, ještě předtím než stoupne teplota vzduchu. Trávník vodu okamžitě nasaje a využije, čímž se snižuje riziko houbových chorob.

Mechy a plevele – pryč s nimi!

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně smetánka lékařská, sedmikráska, jitrocel, jetelíček, šťovík a mnoho jiných. Každý druh se vyvíjí a rozmnožuje v jiném ročním období a odstraňuje se jiným způsobem. Nejčastěji se plevele odstraňují mechanicky.

Mechy jsou prvním ukazatelem, že není něco v pořádku. Mech je v trávníku celkem neškodný, ale jen do té doby než se začne rozrůstat a trávník se pomalu mění na mech. Nejčastějším důvodem je zadržovaná vlhkost a stín či příliš nízké pH půdy.

Nezapomeňte trávník pravidelně hnojit průmyslovými hnojivy

Hnojení je důležité nejen pro růst trávníku, ale také pro jeho zabarvení, odolnost vůči sešlapání, přezimování, vývin kořenů, ale taky pro schopnost ubránit se plevelům. Hnojit můžete průmyslovými hnojivy ve formě granulí, prášku nebo postřikových hnojiv. Hnojíme 1 x za 14 dní.

Moderní zahrada – trávník je potřeba pravidelně sekat

Sekání je velmi potřebná věc pro získání a také udržení kvalitního trávníku. Sekáním se zabraňuje trávě růst do výše a to prospívá jejímu odnožování. Sekat se obvykle začíná v druhé půlce března a sekačku můžete uložit ke spánku až v pozdním podzimu. Optimální výška seku je 3 až 6 cm.

Jaká sekačka je pro váš trávník ta nejlepší?

Mezi základní typy patří sekačky vřetenové, benzínové, strunové, bubnové a lištové. Každá se hodí pro jiný typ pozemku. Jaká sekačka se hodí právě na váš pozemek?

  1. Vřetenové sekačky - Mají nejčistší řez. Vřeteno se otáčí proti ostrému lištovému noži. Každé stéblo a list jsou tak odřezány velmi čistě. Tento typ sekaček využíváme především při sečení hustých a velmi nízkých trávníků (hřiště, parter).
  2. Benzínové sekačky - Benzínové sekačky mají vyšší výkon a širší záběr, jsou také nezávislé na přístupu ke zdroji elektrické energie. K přednostem elektrických sekaček patří snadná údržba, nižší provozní náklady nebo možnost sečení i více svažitých ploch.
  3. Strunové sekačky - Jsou to jednoduché stroje do ruky. Slouží k vyžínání trávy na nedostupných místech, kolem budov, skalek a cestiček.
  4. Bubnové sekačky - Rotační bubnové sekačky představují oproti dříve užívaným lištovým sekačkám zcela nový typ stroje. Výhodou je, že sečou jakoukoliv trávu, i polehlou a přestárlou a také, že sečou i na nerovných a neudržovaných terénech.
  5. Lištové sekačky - Jsou citlivé na skryté kameny, kořeny, kovový odpad a další pevné předměty. Hodí se tedy především pro rovné a dokonale čisté terény.
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.3 Počet: 7 Nejlepší: 5 Nejhorší: 1

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies