Množení pokojových rostlin stonkovými řízky
Africká kopřiva, netýkavka, jasmín, kolopejka, maranta, myrta, voskovka, žumen, kolumnea, tlustice, mračňák, begonie, mučenka, pepřinec, zakrslá růže, gloxinie, soleirolia a svicník se množí stonkovými řízky. Z rostliny odebereme vrchol (těsně nad pupenem, v paždí listu, spodní částí - pozor pouze některé pokojové rostliny) se 3 až 4 listy. Spodní části rostliny můžeme množit scindapsus, fuchsii, dracénu (lépe zakořeňuje ve vodě), břečťan, fíkus benjamínek, filodendron, monsteru, buganvileu, difenbachii, kroton a také juku. Řez by měl být čistý a kolmý. Spodní listy odstraníme a zapíchneme kolmo cca 3 - 5 centimetrů hluboko do substrátu (v zahradnictvích lze zakoupit speciální substrát pro množení pokojových rostlin).
Množení pokojových rostlin listovými řízky
Africká fialka, gloxinie, ficusy, begónie, tlustice, sansiviera, pachyphytum a mnoho sukulentů se nejlépe rozmnožuje listovými řízky. Středně velký a zdravý list uřízneme těsně u stonku rostliny a zapíchneme jej kolmo (cca v úhlu 45°) do pěstebního substrátu. Listy můžeme částečně zakrátit a nebo je mírně srolovat do ruličky a zajistit nití. U tohoto způsobu množení jsou důležité vyšší pěstební teploty (cca 25°C) a dostatečná vlhkost vzduchu, vhodný je proto malý skleník.
Tip:
Rostliny, ze kterých vytéká latex (mléko), nejprve na chvíli ponořte do vlažné vody, poté teprve zasadíme. Zakořeňování můžeme podpořit hormonálním stimulátorem, kterým se řezné plochy řízků ošetří.
Množení pokojových rostlin hřížením
Hřížením můžeme rozmnožovat většinu pnoucích a poléhavých pokojových rostlin (břečťan, philodendron, epipremnum a další). Dostatečně dlouhý výhon rostliny zatížíme zeminou a počkáme, až pustí kořeny. Poté můžeme rostliny od sebe jednoduše oddělit a rozesadit.
Diskuze