Vhodný termín pro rozmnožování
Jiřiny se na venkovní stanoviště vysazují v období, kdy již nehrozí přízemní mrazíky (nejlépe po 15. květnu). Množit je můžeme ale již mnohem dříve. Nejvhodnějším obdobím pro množení je konec března až začátek května. V dnešním článku si povíme, jak na to.
Způsoby rozmnožování jiřin
Jiřiny můžeme rozmnožovat několika způsoby: řízkováním, dělením a nebo také roubováním. Roubování a řízkování je časově náročné a není vhodné pro začínající pěstitele. Nejvhodnějším způsobem jejich rozmnožování je dělením hlíz.
Rozmnožování jiřin s pomocí dělení hlíz
Rozdělujeme zejména velké a členité hlízy. Hlízy jiřin řežeme ostrým, sterilním nožem po délce. Na každé hlíze musí zůstat kořenový krček a minimálně také jedno očko. Řeznou ránu necháme zaschnout a následně ji ošetříme namočením v prášku z dřevěného uhlí. Pozor - jiřiny raší jen z horní části hlízy. Nevýhodou tohoto způsobu množení, je vyšší náchylnost rostlin k houbovým chorobám.
Roubování jiřin
Pokud se nám přeci jen podařilo uříznout hlízu bez očka, můžeme ji zkusit naroubovat. Seřízneme zdravý a silný výhon a naroubujeme jej na hlízu bez očka - řeznými ranami k sobě. Místo, kde se rány spojí zafixujeme speciální PVC páskou určenou na roubování (případně gumičkou).
Řízkování jiřin
6 - 8 centimetrů dlouhé řízky odebíráme ze silných a zdravých rostlin, které řežeme s pomocí ostrého, sterilního nože těsně nad hlízou (pokud použijeme řízky z vyšší části rostliny, je úspěšnost zakořenění nižší). Řízky ihned po odříznutí zapíchneme do sterilního výsevního substrátu (substrát před použitím umístíme do trouby vyhřáté na 200°C po dobu 15 minut, poté necháme vychladnout) nebo do vlhkého písku. Udržujeme teplotu okolo 20°C. Po zakořenění řízky přesadíme samostatně do květináčů. Před výsadbou na venkovní stanoviště je nutné takto získané mladé rostliny otužovat.
Diskuze