Metoda řezu o jednu třetinu a zmlazovací řez keřů
Kateřina Řehořová
07.09.2006
Řez stromů a keřů slouží k omezení růstu, k úpravě tvaru, k vylepšení kvality květů a plodů, k odstranění poškozeného, nemocného a odumřelého dřeva. Nebojte se řezu, keře většinou snesou i dost nešetrné zacházení.
Metoda řezu o jednu třetinu a zmlazovací řez keřů
K čemu vlastně slouží řez? Řez slouží k omezení růstu, k úpravě tvaru, k vylepšení kvality květů a plodů, k odstranění poškozeného, nemocného a odumřelého dřeva. Řez vzrostlých stromů je práce pro odborníka, který je schopen vykonat všechny nutné řezy kvalifikovaně a bezpečně. Řez keřů a stromků je však v možnostech většiny zahrádkářů – laiků.
Metoda řezu o jednu třetinu
Tento způsob řezu je vhodný pro velké množství keřů. Neměli byste tímto způsobem způsobit žádné trvalé poškození, ani když ho použijete u jiného typu keře, protože na rostlině vždy zůstanou nějaké kvetoucí výhony. Na některé z keřů lze použít i plotové nůžky.
Nejdůležitější zásadou řezu o jednu třetinu, je vyřezat každý rok staré větve, takže nové výhony nahradí staré a keř zůstane kompaktní a bujně poroste. S tímto druhem řezu nezačínejte příliš brzy, pusťte se do něj nejméně tři roky po vysazení keře. Pak již řežte každoročně a odstraňte vždy nejstarší třetinu keře, a to ty větve, které jsou nejsilnější a nejtmavší. Metoda jedné třetiny se může použít u keřů, které byli zanedbané a jsou beztvaré a vyholené. S metodou řezu o jednu třetinu výrazně vylepšíte stav těchto dřevin.
Zmlazovací řez keřů
Zmlazovaní opadavých keřů začněte vyřezáním třetiny nejstarších větví. S touto prací začněte nejlépe v prosinci , kdy jsou keře v období vegetačního klidu. V následujícím roce pak vynecháte obvyklý jarní i letní řez, v roce příštím a v letech následujících se však k řezu po odkvetení znovu vraťte. Tímto způsobem se mohou podstatně vylepšit i nevzhledné , vytáhlé pnoucí rostliny, v tomto případě však řezejte poprvé v únoru.
Zmlazovaní starých stálozelených keřů
Se zmlazováním starých stálozelených keřů, například pěnišníků (azalek), by se mělo začít hned po odkvetení. V prvním roce nejdříve vyřezejte třetinu nejstarších větví. Může se jednat jen o jednu či dvě větve. V příštích dvou letech vyroste řada nových výhonků, které nahradí staré. Ve třetím roce odstraňte další třetinu starých větví a v roce pátém pak celé proces dokončete vyřezáním poslední třetiny. Tímto způsobem se rostlina zmladí a přitom během celého pětiletého procesu pokvete.
Jak se vám líbil článek?
Hodnocení:
3.0
Počet:
1
Nejlepší:
3
Nejhorší:
3
Diskuze