Lanýže v kuchyni
Můžete je zakoupit ve specializovaných obchodech a prodávají se v čerstvém stavu. Je to druhá nejdražší surovina, na prvním místě je samozřejmě kaviár. Měli byste tedy počítat s tím, že za tuto pochoutku utratíte hodně peněz. Ceny jsou různé, záleží na kvalitě a typu lanýžů. Za 1 kilogram můžete zaplatit od 11 000 - 280 000 Kč. Měli byste vědět, že bílé lanýže jsou mnohem dražší než černé.
Pokud je budete skladovat na temném a chladném místě, mohou vám vydržet 2 týdny. Jestli jsou měkčí, raději je zpracujte do týdne. Podle odborníků byste je měli uložit do vrstvy rýže, která se postará o případnou vlhkost a lépe tak lanýže ochrání před různými plísněmi. Lanýže jsou perfektní do omelet, do omáček k těstovinám a také s nimi můžete dochutit rizoto.
Připravte si vynikající lanýžovou omeletu
- Vejce - 6 ks
- Lanýže - 150 g (celé či drcené)
- Panenský olivový olej
- Sůl
- Černý pepř
- Víno - na dochucení (červené či bílé)
Vajíčka si rozklepněte do misky, přidejte sůl a pepř a smíchejte s lanýžem. Pokud nemáte drcený, pak jej stačí nastrouhat. Do pánve na rozpálený olivový olej nalijte směs a opečte omeletu z obou stran. Hotovou omeletu můžete dochutit trochou vína - pár kapek bohatě stačí.
Ochutnejte také lanýžové těstoviny (2 porce)
- Olivový olej - 7 lžic
- Česnek - 1 stroužek
- Černý lanýž - 2-3 ks
- Špagety - 300 g
- Houbový masox - ½ jedné kostky stačí
- Parmazán - na posypání
Těstoviny si uvařte podle návodu na obalu tak, aby byly “al dente” (na zkus). Do pánve si nalijte olivový olej, na kterém si nejprve dozlatova osmažte stroužek česneku. Pak z pánve česnek vytáhněte a pánev na chvíli odstavte. Nastrouhejte si přibližně ¾ lanýžů, zbytek si nechte na posypání na závěr. Pak opět postavte pánev na plotýnku a na mírném ohni lanýže osmažte. Přidejte houbový masox a smažte asi 1 minutu za stálého míchání. Pak plotýnku vypněte. Těstoviny pak v pánvi promíchejte s olivovým olejem a lanýži. Podávejte posypané nastrouhaným parmazánem a lanýži.
Diskuze