Langur duk patří, stejně jako jeho blízce příbuzný langur čínský, do podčeledi gueréz, jejichž společnými znaky jsou stejná potrava skládající se převážně z listí, a také to, že nemají lícní torby.
Langur duk obecně
Řád: primáti
Čeleď: kočkodanovití
Rod a druh: Pygathrix nemaeus
Rozšíření a způsob života
Opice langur duk žije ve Vietnamu a v Laosu a na tomto území se drží v neporušených hustě zarostlých monzunových deštných pralesích až do neuvěřitelných výšek 2000 metrů nad mořem.
Langur duk byl zde dříve velmi hojnou opicí a žil ve skupinách, které měly více jak 60 členů. Dnes ale stěží uvidíte tlupy s více než 12 jedinci.
K životu v korunách stromů samozřejmě patří i výpravy za potravou, při kterých languři přeskakují mezi vrcholy stromů, houpají se z větve na větev a velmi často se mezi sebou dorozumívají hlasitým voláním.
Langur duk je výjimečně čilá, obratná a také lehká opice, a tak může snadno přeskakovat skulinami mezi větvemi stromů až na šestimetrové vzdálenosti. Na vyhlédnuté větvi přistane nejprve nohama, nataženýma dopředu.
Tělesné rozměry langurů
Délka těla: 55 – 82 cm, samci jsou větší než samice
Délka ocasu: 60 – 77 cm
Hmotnost: samice až 5 kg, samci až 7 kg
Potrava langurů duk
Hlavní potravou langurů je listí, ovoce je jen doplňkovou částí. Sháněním potravy stráví languři dukové velkou část dne, protože potřebují k nasycení velké množství listí.
I když nejsou při výběru potravy moc vybíraví, jsou to přesto nároční strávníci. Nejdříve strhají listí i ovoce bez výběru a pak je začnou prozkoumávat a vybírat. Přezralou či zelenou potravu odhazují pryč.
Rozmnožování langurů
Rozmnožování langurů duků nebylo do dnešní doby dostatečně prozkoumáno. Většina příbuzných opic si však k páření volí takové období, aby mláďata přišla na svět, když je všude dostatek potravy.
Úvodní rituál páření zahajuje samice tak, že se položí na větev obličejem dolů, což je vlastně i pářící poloha. Samice zároveň pokukuje přes rameno po samci, jehož si vybrala. Samec na výzvu odpovídá upřeným pohledem na samici. Poté svůj zrak obrátí na místo, které považuje za vhodné k páření.
Diskuze