Na světě existuje mnoho druhů orchidejí a každý z nich je jinak náročný, potřebuje jinou péči a jiné podmínky. Modrá orchidej, tzv. vanda patří k nejnáročnějšímu typu orchideje, a proto by si ji neměli pořizovat ti, kteří často cestují, byť třeba na pouhé dva dny. Tato rostlina vyžaduje každodenní péči, a kdo tuto péči rostlině nemůže dopřát, ať raději vybírá z jiných druhů.
Domovinou orchidejí jsou tropické pralesy a je tedy třeba jim dopřát přibližně stejné podmínky. Teploty v místnosti, kde modrou orchidej pěstujeme, by se měly pohybovat okolo 20°C a neměly by příliš kolísat ani přes noc a ani v zimním období. Je-li teplota přes den vyšší, orchideje ji snesou, ale neměly by být sluneční výhni vystaveny po celý den.
Ze všeho nejdůležitější ovšem není teplota a také dostatek světla, které prospívá krásným květům, nýbrž pravidelnost zálivky a také typ zeminy. Mnoho začínajících pěstitelů by zde mohlo udělat nevratnou chybu, a to chovat se k orchideji jako k pravé tropické rostlině, která potřebuje vydatnou zálivku. V tomto případě se totiž nejedná o množství vody, ale o pravidelné rosení.
Orchidej nesázíme do žádného substrátu, maximálně ji upevníme v mechu či v jakékoli nádobě. Její kořeny by brzy uhnily, a proto se ani nezalévá. Modrou orchidej pouze rosíme, přesněji rosíme jen její kořeny. Jednou za týden jí ale dopřejeme vydatnější koupel. Kořeny rostliny ponoříme do vody a necháme ji v ní stát několik hodin. Poté ji vyjmeme a necháme oschnout. Dvakrát za měsíc do koupele přidáme i vhodné hnojivo.
Modrá orchidej má ráda měkkou vodu, nejlépe dešťovou, kterou můžete nachytat do nádoby na parapetu nebo do sudu na zahradě. Pokud takovou možnost nemáte a z kohoutku vám teče tvrdá voda, převařte ji a nechte vychladnout.
Diskuze