Semena jsou dnes kvalitní
Semena jsou sice kvalitní, ale tomu také odpovídá jejich cena. Proto je škoda zbylé semena nechat jen tak ladem, když můžete jejich klíčivost zachovat i po několik let. Výrobci náchylná semena chrání mořením, na zbytku se můžete podílet vy. Pokud budete semena skladovat špatně, klíčivost ztratí do roka.
Mrazák nebo lednička
Nejhorší jsou místa, kde kolísá teplota a vlhkost. Tady se semena probouzejí z vegetačního klidu, potom postupně hynou. Semenům škodí už relativní vlhkost vzduchu pohybující se okolo 70 %. Tohle jsou podmínky, které panují v zimě, v nevytápěné, bezmrazé místnosti. Nikdy neskladujte semena v zahradním domku nebo v garáži. Nejvhodnější je tedy pro skladování semen mrazák, neuškodí jim ani teplota okolo – 18 C°. Dobře vysušená semena begonií, macešek a petúnií budou v – 18 C° velice spokojená. Na krátkou dobu postačí pro uskladnění i lednička. Co se týče semen v laminovaném, hermeticky uzavřeném obalu, jsou semena vysušena na 7 až 9 %. Po otevření sáčku je důležité sáček dobře uzavřít, aby semena nenavlhla. Dejte sáček se semeny do skleněného nebo plastového obalu. V ledničce s teplotou 5 až 10 C° vydrží semena do příštího roku, možná i déle.
Za jak dlouho je klíčivost nenávratně pryč
Ztráta klíčivosti se odvíjí od druhu rostliny. Jde o druhově dědičnou záležitost, ale ovlivňují jí také podmínky, za kterých se semena vyvíjejí v mateřské rostlině. Tyto podmínky totiž určí, kolik zásobních látek se v semenu vytvoří.
Semena tykví a okurek jsou celkem odolná. Bez větších starostí vydrží docela dlouhou dobu, klidně i deset let. Mnohem citlivější jsou semena cibule, pastináku a póru, u těch můžeme být rádi, když vydrží jeden rok.
Diskuze