Kolumbus přinesl do Evropy spoustu zajímavých a chutných surovin, i když tím chtěl jen získat peníze na své zámořské výpravy. Přesto jsme mu vděční, že se k nám brambory dostaly.
Avšak v jeho době byly brambory považovány jen za nějakou exotickou rostlinu. Plody se považovaly za nejedlé, ale lidé oceňovali hlavně květy, které nosili v náprsní kapsičce saka na důkaz svého bohatství.
Bramborové květy byly ozdobou nejen na večírcích. Až později někdo přišel na to, že se plody dají jíst. A tak započalo období pokusů a omylů, jak je správně pěstovat, jak je rozmnožit, ošetřit a také, jak je uskladnit, aby jim déle vydržely.
Skladování brambor - jak na to?
Ti, kdo pěstují a sklízejí brambory již celá léta, si jistě umí poradit i s tím, jak je co nejlépe uskladnit. Ale těm, kteří s tím ještě nemají tolik zkušeností, rádi poradíme.
Většina z nás ale bohužel nemá možnost, vypěstovat si kvalitní domácí brambory. Pokud je tedy kupujete v obchodě nebo si je za skvělou cenu přivezete v pytlích, měli byste dodržovat několik pravidel.
- Brambory k uskladnění by měly být nepoškozené, nesmí mít zelenou barvu, musí být očištěné od zbytků hlíny a především musí být zralé.
- Neskladujte spolu různé odrůdy, protože každá odrůda vyžaduje něco jiného.
- Pokud kupujete brambory v nějakém obalu, nekupujte “zajíce v pytli”. Klidně někoho požádejte, ať vám pár kousků rozkrojí. Platí to hlavně tehdy, kdy kupujete třeba 50 kg. Pak na to máte plné právo.
- Nikdy byste je neměli skladovat v igelitových pytlích a ani ve fóliích. Naložte je spíše do bedýnek, ty jsou na to přímo ideální. Bedýnky musí mít mezery nejen ve stěnách, ale i ve dně. Musíte jim prostě dopřát vzduch ze všech stran.
- Bedýnky pak dejte na suché a větrané místo. Nevystavujte je ani slunci či jinému přímému světlu.
- V místnosti, ideálně ve sklepě, byste k nim neměli dávat různé věci, od kterých mohou brambory získávat nepříjemné pachy. Takže k těm bedýnkám s bramborami nestavějte třeba kanystr s benzinem. To by vám pak moc nechutnaly.
- V místnosti by mělo být kolem 5 °C, jinak vám začnou předčasně klíčit.
- Někdy ale vyklíčí i tak. Pak byste měli jednotlivé klíčky pravidelně ulamovat.
- Abyste zabránili tomu, že vám brambory začnou hnít, nikdy je neskládejte do vrstvy, která by byla vyšší než 80 cm.
- Nezapomínejte je pravidelně kontrolovat. A jakmile objevíte nějaký nahnilý či plesnivý kus, ihned se ho zbavte.
Diskuze