Připravte zahradu na zimu
Zahradu je třeba připravit na zimní mrazíky. Ještě než napadne první sníh, posekejte trávník a skliďte opadané listí (na nich nejvíce přezimují choroby a škůdci, kteří pak rostliny napadají). Opadané listí použijte na kompost.
Přezimování rostlin
Přezimování stromů
Trvalky a choulostivější rostlinky přikryjte chvojím, choulostivé dřeviny obalte slámou nebo rákosem a ke kmeni přisypte mulčovací kůru. Před silnými nočními mrazy můžete stálezelené dřeviny ochránit tak, že přes ně natáhnete pytel. Silná zima může způsobit lámání větví, zvláště u jehličnanů – tomu předejdete svázáním větví provázkem. Ovocné stromy zbavte shnilých plodů.
Co s choulostivými rostlinami
Křehké květiny, které by mohl polámat silný vítr, umístěte do závětří (u plotu, stromu nebo vybudujte zástěnu sami). Vůbec nejlepším způsobem ochrany rostlin je jejich pěstování v květináčích a různých nádobách – v chladném počasí je pak jednoduše přenesete do teplejších míst.
Přezimování begonií, jiřin, rododendronů a letniček
Jiřiny a begonie přemístěte do suchého prostoru. Rododendrony lépe přežijí zimu, pokud jim přisypete trochu rašeliny. Přenosné letní květiny umístěte do chladného prostoru a omezte zálivku.
Přezimování růží
Růže odlistěte, zbavte je nevyzrálých konců výhonků a přikryjte kompostem nebo kyprou ornicí. Nejlépe přezimují růže zdravé, nenapadené chorobami nebo škůdci.
Co vysadit na podzim
Právě teď je ta správná doba na vysazování všech jarních rostlin, trvalek, okrasných i ovocných stromů. Do okenních truhlíků můžete vysadit macešky nebo velmi odolný vřes. Příjemně působí také různé dekorace ze sušených květin, vydlabané tykve nebo dýně se svíčkou. Na Vánoce nezapomeňte vstup do domu ozdobit jmelím.
Další rady pro podzimní zahradu
Před příchodem zimy věnujte péči nejen rostlinám. Postarejte se o zahradní nábytek – v zimě by mohl popraskat, proto jej uskladněte na teplém, suchém místě. Odčerpejte vodu ze zahradních jezírek, vypněte fontánu.
Diskuze