Nejde pouze o krmivo. Množství snesených vajec do jisté míry ovlivňuje také plemeno slepic a roční období má samozřejmě také vliv. Moderní plemena slepic mají v dědičných vlastnostech danou délku snášky, ranost snášky a dokonce i hmotnost snesených vajec.
Základ je krmení
Kvalitním krmením dokážete snášku ovlivnit. Nejdůležitější je bílkovinná složka, od té se odvíjí hmotnost a množství snesených vajec. Je třeba doplňovat také tuky, protože slepice tuky ani aminokyseliny neumí produkovat. Chovatelé přidávají ke krmivu například výpresky z řepky olejné, někteří dokonce lněné semínko, což s ovšem prodraží. Nejkritičtější je pro snášku zimní období. V zimě, jsou slepice odkázány pouze na krmení, které jim podává chovatel. V tomto období je tedy velice nutné dbát na složení krmiva. Nabídněte slepicím kvalitní krmivo, které má požadované složení v optimálním množství, vyplatí se vám to.
Jaro a léto je ráj
Přes jaro a léto není třeba krmení až tak řešit. Slepice si potřebné živiny najdou v případě volného pohybu samy. Mohou zobat trávu, hledat brouky, larvy a žížaly. V letním období podávejte slepicím směs zrnin jako večerní krmení. Slepice lépe zrniny stráví během nočního odpočinku. Klidně můžete zrniny obohatit o doporučené množství vitaminů a minerálů. Pokud chcete slepicím opravdu přilepšit, nasekejte jim kopřivy, listy smetanky lékařské, jetel a vojtěšku. Nikdy nezapomínejte na dostatek pitné vody.
Co zbytky z kuchyně
Pokud chcete i tímto krmením pozitivně ovlivnit snášku vajec, dbejte na to, aby zbytky, které slepice dostanou, byly čerstvé, nesolené a nemastné. Slepicím prospěje starý nadrobno nakrájený chléb, tvrdé rohlíky nebo čerstvě uvařené brambory. Slepicím vždy dejte jen tolik, kolik jsou schopné sníst. Pokud budou například brambory a chleba v krmítku déle, začne směs kvasit a slepice mohou mít průjem. V případě, že slepicím dáváte suché vaječné skořápky, měly by být převařené, alespoň 20 minut nebo je při 150 C˚ opečte v troubě.
Diskuze