Základní pravidla při přesazování dřevin
-
Ideální doba k přesazování dřevin je podzim (od října do zámrazu) nebo jaro (od března do dubna až května). U choulostivějších dřevin a v horších klimatických podmínkách je vhodnější jaro.
-
Dobře se přesazují dřeviny, které vytvářejí kompaktní kořenový bal. Takovými dřevinami jsou například rododendrony, azalky, cypřišky nebo zeravy.
-
Nevhodná pro přesazení je většina listnatých stromů vyššího stáří nebo dřeviny s rozsáhlým kořenovým systémem. Takovými dřevinami jsou například duby, javory nebo jalovce.
-
Přesazujte pouze zdravé a vitální dřeviny. Jejich věk při přesazování nehraje roli. Čím vzrostlejší ovšem strom či keř je, tím složitější bude manipulace s ním.
-
Po celou dobu přípravy na přesazování se zaměřte na zvyšování vitality rostliny - a to zejména hnojením a pravidelným zaléváním.
-
Před přesazováním u dřeviny svažte větve, abyste je ochránili před poškozením.
-
Nová jáma by měla mít stejně jako u nové výsadby jeden a půlkrát větší šířku a hloubku, než je velikost kořenového balu.
-
Ostrým rýčem vyryjte u dřeviny kořenový bal ve třech oběžných rovinách, u hluboko kořenících dřevin odryjte také kořeny rostoucí svisle dolů.
-
Velikost kořenového balu by měla být přibližně dvanáctinásobkem průměru kmene.
-
Stromek či keř zasaďte na novém stanovišti tak, aby povrch půdy a krček kmene byli v rovině.
Rady, které se mohou hodit
-
Když stromek stojí na jednom stanovišti delší dobu, připravte kořenový bal již v roce před přesazením. Podpoříte tak vytváření nových jemných kořenů, které slouží k lepšímu zakořenění na novém stanovišti.
-
Před výsadbou dřeviny na nové stanoviště, je dobré jámu dobře prolít, vylepšit zeminu přídavkem humusu a podle potřeby i upravit její reakci (Ph).
-
Vyvýšený val po obvodu kořenů u dřeviny zabraňuje při zálivce odtékání vody.
-
Kůl zatlučený proti hlavnímu směru větru slouží pro správné držení a oporu dřeviny.
Diskuze